Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետը 10 օրով կբացվի
ՀՀ կառավարության որոշմամբ մարտի 21-ից 31-ը կբացվի Թուրքիայի հետ սահմանի «Մարգարա» անցակետը։ Նպատակը Թուրքիայի տարածքով Սիրիա հումանիտար բեռներ ուղարկելն է։
«Սույն որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության անունից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ուղարկվելիք մարդասիրական օգնության բեռները Թուրքիայի տարածքով՝ ցամաքային ճանապարհով տեղափոխելու անհրաժեշտությամբ։
Այս նախագծի ընդունումը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանի Հանրապետության անունից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ուղարկվելիք մարդասիրական օգնության բեռներն առավել արագ և նվազ ծախսերով տեղ հասցնելու»,- նշված է որոշման հիմնավորման մեջ։

Решением правительства Армении с 21 по 31 марта будет открыт пограничный пункт «Маргара» на границе с Турцией. Целью является отправка гуманитарных грузов в Сирию через территорию Турции.
«Принятие данного проекта решения обусловлено необходимостью транспортировки грузов гуманитарной помощи, отправляемых от имени Республики Армения в Сирийскую Арабскую Республику, через территорию Турции сухопутным путем.
Принятие этого проекта создаст возможность доставить грузы гуманитарной помощи, отправляемые от имени Республики Армения в Сирийскую Арабскую Республику, быстрее и с меньшими затратами», — указано в обосновании решения.