16 հայցադիմում՝ Իջևանի քաղաքային զբոսայգու հողատարածքները համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից 16 հայցադիմում է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքները հարկադիր դադարեցնելու և հողատարածքները Իջևան համայնքին վերադարձնելու հայցապահանջով:
Հիշեցնենք, որ թիվ ՀԿԴ/0248/02/23 քաղաքացիական գործով 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր Գլխավոր դատախազության հայցը և դադարեցրել Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Անկախության 1/41 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 10 միլիոն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 1500 քմ մակերեսով (0,15 հա) հողամասի նկատմամբ Ա.Թ.-ի և Ս.Չ-ի կառուցապատման իրավունքը՝ հողամասը վերադարձնելով համայնքին: Վճռի դեմ կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կհրապարակվի 2025 թվականի ապրիլի 8-ին:

16 исковых заявлений с требованием возвращения земельных участков городского парка Иджевана общине
Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры в Антикоррупционный суд было подано 16 исковых заявлений с требованием принудительного прекращения прав на застройку земельных участков, расположенных на территории городского парка общины Иджеван Тавушской области, и возвращения этих земельных участков общине Иджеван.
Напомним, что по гражданскому делу № ՀԿԴ/0248/02/23 Антикоррупционный суд 25 ноября 2024 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и прекратил права на застройку земельного участка площадью 1500 кв.м (0,15 га), расположенного в городском парке Иджевана по адресу ул. Анкаxутян 1/41, кадастровая стоимость которого близка к рыночной стоимости около 10 миллионов драмов, принадлежавшие А.Т. и С.Ч., вернув участок общине. Решение Апелляционного суда по апелляционной жалобе, поданной стороной, будет оглашено 8 апреля 2025 года.