Կարևորվել է Եվրամիության վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշին: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Սարգիս Խանդանյանն արժևորել է Ազգային ժողովի և Բունդեսթագի միջև սերտ համագործակցությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում վերջին զարգացումների մասին, ընդգծել ՀՀ քաղաքացիների համար Եվրամիության վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Հանդիպմանը Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացին: Կողմերը քննարկել են հայ-գերմանական փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

The launch of the dialogue on visa liberalization with the European Union was emphasized
On the 17th, Sargis Khandanyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, received Claudia Busch, Ambassador Extraordinaire and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia. Welcoming the Ambassador to the Parliament, Sargis Khandanyan, appreciated the close cooperation between the National Assembly and the Bundestag.
The Chairman of the Committee discussed the latest developments in Armenian-European Union relations. He emphasized the importance of launching a dialogue on the liberalization of EU visas for RA citizens.
During the meeting, Sargis Khandanyan discussed the process of signing a peace treaty with Armenia. The parties also discussed several issues related to Armenian-German cooperation.