Կայացավ թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեդիատուրը
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ, «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի համակարգմամբ մարտի 10-12-ը կայացավ թուրքական 10 լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեդիատուրը։ Միջոցառման նպատակն էր Թուրքիայի լայն հանրությանը հնարավորինս ուղիղ և հանգամանալից ներկայացնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներն ու դիրքորեշումները, ինչպես նաև՝ ստեղծել գործընկերային կապեր թուրքական առաջատար լրատվամիջոցների հետ։
Մեդիատուրի ծրագրի շրջանակներում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները հարցազրույցներ և քննարկումներ են ունեցել ՀՀ վարչապետի, մի շարք պաշտոնյաների, ինչպես նաև` փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչների հետ։
Մեդիատուրի մասնակիցներն այցելել են Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի «Մարգարա» անցակետ, որտեղ ծանոթացել են գործարկման ենթակա անցակետի հնարավորություններին։
Ծրագիրն ունեցել է նաև մշակութային բաղադրիչ, որի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Մատենադարանի հայկական ձեռագրերին, հայկական գորգագործության ժառանգությանը, գինեգործության և կոնյակագործության ավանդույթներին։

A media tour with the participation of Turkish media representatives took place
On the initiative of the Public Relations and Information Center of the Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia and coordinated by the “Orbeli” Analytical Center, a media tour with the participation of representatives of 10 Turkish media outlets was held on March 10-12. The goal of the event was to present to the Turkish public, as directly and in detail as possible, Armenia’s approaches and positions on the establishment of stable peace in the region and the normalization of Armenia-Turkey relations, as well as to create partnership relations with leading Turkish media outlets.
Within the framework of the media tour program, media representatives had interviews and discussions with the Prime Minister of the Republic of Armenia, several officials, and representatives of the expert community.
The media tour participants visited the “Margara” checkpoint on the Armenia-Turkey state border, where they got acquainted with the capabilities of the checkpoint to be put into operation.
The program also had a cultural component, during which the participants got acquainted with the Armenian manuscripts of the Matenadaran, the heritage of Armenian carpet weaving, and the traditions of winemaking and brandy-making.