Բախումների արդյունքում Սիրիայում արդեն 1000 մարդ է զոհվել
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան կրկին խաղաղության կոչ է արել այն բանից հետո, երբ հարյուրավոր մարդիկ սպանվել են քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով։ Նշվում է, որ սրանք 13 տարվա մեջ ամենասարսափելի բռնություններն են։ Դրանք տեղի են ունենում նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի կողմնակիցների և երկրի նոր իսլամիստ կառավարիչների աջակիցների միջև, գրում է Reuters-ը:
4 օր շարունակվող բախումների արդյունքում, ըստ պատերազմի մոնիթորինգի խմբի, արդեն 1000 մարդ է զոհվել, հիմնականում՝ խաղաղ բնակիչներ։
Սիրիական անվտանգության աղբյուրը հայտնել է, որ մարտերի տեմպերը դանդաղել են Լաթաքիա, Ջաբլա և Բանիյաս քաղաքների շուրջ։
Ժամանակավոր նախագահ Շարաան սիրիացիներին կոչ է արել թույլ չտալ, որ աղանդավորական լարվածությունն էլ ավելի ապակայունացնի երկիրը:
«Մենք պետք է պահպանենք ազգային միասնությունը և ներքին խաղաղությունը, մենք կարող ենք միասին ապրել», - ասել է Շարաան տարածված տեսանյութում ՝ ելույթ ունենալով Դամասկոսում։

Сирийский президент Ахмед аль-Шараа вновь призвал к миру после того, как сотни людей были убиты в результате гражданской войны. Отмечается, что это самые страшные акты насилия за последние 13 лет. Они происходят между сторонниками бывшего президента Башара аль-Асада и приверженцами новых исламистских правителей страны, сообщает Reuters.
По данным группы мониторинга войны, в результате столкновений, продолжающихся уже четыре дня, погибло около 1000 человек, в основном мирные жители.
Источник в сирийских силах безопасности сообщил, что темпы боевых действий замедлились вокруг городов Латакия, Джабла и Банияс.
Временный президент Шараа призвал сирийцев не допустить, чтобы сектантская напряженность еще больше дестабилизировала страну.
«Мы должны сохранить национальное единство и внутренний мир, мы можем жить вместе», — сказал Шараа в распространенном видео, выступая в Дамаске.