Հայ-վրացական սահմանին համատեղ հսկողություն կիրականացվի
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի գլխավորած պատվիրակությունը աշխատանքային այց է կատարել Վրաստան։ Թբիլիսիում հանդիպում է տեղի ունեցել Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության ղեկավար Լևան Կակավայի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ձեռք են բերել Ասիական զարգացման բանկի օժանդակությամբ կատարվող՝ հայ-վրացական սահմանին համատեղ հսկողության իրականացմանն ուղղված պայմանավորվածություններ։ Անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվել երկու երկրների մաքսային մարմինների միջև նախնական էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման համակարգի բարելավման համար։ Մասնավորապես, քննարկվել են մի կողմի տարածքում մյուս կողմի կիրառած տեղորոշման էլեկտրոնային կապարակնիքների փոխճանաչման հարցերը՝ հաշվի առնելով նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Կողմերը փոխանակվել են նաև խաղային ոլորտի հարկման, ինչպես նաև մաքսային մարմինների կողմից ապրանքի ծագման հավաստագրի տրամադրման փորձով։
Հանդիպման ավարտին երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել իրականացնել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և ապահովել համագործակցության շարունակական ընթացքը։

Делегация во главе с председателем Комитета государственных доходов Армении Эдуардом Акопяном совершила рабочий визит в Грузию. В Тбилиси состоялась встреча с руководителем Службы доходов Министерства финансов Грузии Леваном Какава.
В ходе встречи стороны достигли договоренностей о совместном контроле на армяно-грузинской границе при поддержке Азиатского банка развития. Были предприняты необходимые шаги для улучшения системы предварительного электронного обмена данными между таможенными органами двух стран. В частности, обсуждались вопросы взаимного признания электронных пломб для отслеживания, применяемых одной стороной на территории другой, с учетом ранее достигнутых договоренностей.
Стороны также обменялись опытом в области налогообложения игорного бизнеса и выдачи сертификатов происхождения товаров таможенными органами.
По итогам встречи обе стороны выразили готовность реализовать достигнутые договоренности и обеспечить непрерывное сотрудничество.