Քննարկվել են ՀՀ պետական սահմանի հսկողության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Գյումրու և Վանաձորի մաքսային հսկողության գոտիներում, այցելել  Բագրատաշեն և Այրում անցակետեր՝ մաքսային ծառայության աշխատանքային գործընթացների կազմակերպմանը տեղում հետևելու նպատակով։
Ներկայացվել են մաքսային անցակետերի ենթակառուցվածքները, ընթացակարգերը, դրանց կիրառման և կազմակերպման հերթականությունը, ինչպես նաև գործարկված էլեկտրոնային համակարգերը: Քննարկվել են Հայաստանի պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, շինարարությունների ընթացքն ու ընթացիկ խնդիրները։
ՊԵԿ ղեկավարը շրջայցով եղել է նաև Գյումրու և Վանաձորի հարկ վճարողների սպասարկման սրահներում։ Ներկայացվել է ստորաբաժանումների գործառույթների պատշաճ իրականացման գործընթացը և քննարկվել՝ քաղաքացիներին ու տնտեսվարողներին ներկա հարկային ռեֆորմների պայմաններում աջակցելու գործիքակազմի ընդլայնման և բարելավման ուղիները:
Այցերի ընթացքում դիտարկվել են քաղաքացիների և արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնողների սպասարկման համար ստեղծված պայմանները՝ ընդգծելով գործընթացների բոլոր փուլերի պատշաճ կազմակերպումը:
ՊԵԿ նախագահը կարևորել է առևտրի դյուրինացման, ՊԵԿ համակարգերի թվայնացման, ենթակառուցվածքների արդիականացման, ինչպես նաև հարկ վճարողների սպասարկման որակի բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Միաժամանակ, անդրադառնալով վերջին շրջանում ՊԵԿ բարեփոխումներին և արձանագրված ձեռքբերումներին, քննարկվել են հարկային և մաքսային ոլորտների զարգացման ծրագրերն ու հեռանկարները։

The work carried out to control the state border of the Republic of Armenia was discussed.
SRC Chairman Eduard Hakobyan visited the customs control zones of Gyumri and Vanadzor, as well as the Bagratashen and Ayrum checkpoints, to monitor the organization of the customs service's work processes on site.
The infrastructure of the customs checkpoints, procedures, the sequence of their application and organization, and the electronic systems in operation were presented. The work carried out in the direction of customs service and control at the land crossing points of the state border of Armenia, the progress of construction, and current issues were discussed.
The SRC also visited the taxpayer service centers of Gyumri and Vanadzor. It presented the process of adequately implementing the subdivision's functions and discussed ways to expand and improve the toolkit to support citizens and business entities in the current tax reforms.
During the visits, the conditions created for serving citizens and those conducting foreign economic activities were observed, emphasizing the proper organization of all stages of the processes.
The SRC Chairman emphasized the importance of the work being carried out to facilitate trade, digitize SRC systems, modernize infrastructure, and improve the quality of service to taxpayers.
At the same time, referring to the recent SRC reforms and recorded achievements, the development programs and prospects of the tax and customs sectors were discussed.