Նոր օրենքով որ իրավախախտման դեպքում որքան բալ կհանվի
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենքում փոփոխությունների նախագծի համահեղինակ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը ներկայացրել է այն 7 իրավախախտումը, որի դեպքում բալերը բարձրացնելու են՝ ապահովելու 13 բալի «համարժեքությունը»։
«Առաջինը՝ ապակիների լուսաթափանցելիության կանոնների խախտումն է, եթե 1 անգամ արձանագրվելուց հետո անձը կրկին խախտում է այդ կանոնը, ապա 3 բալ է հանվում։ Մյուսը ամրագոտի չկապելու դեպքում է. 1 տուգանային միավորը դառնում է 1.5, հեռախոսով օգտվելու դեպքում 1 միավորը՝ դառնում է 1.5։ Բաժանարար գոտին հատելու դեպքում 2 միավորը դառնում է 3, հանդիպակաց երթևեկելի գոտի դուրս գալու դեպքում 3 միավորը դառնում է 4, ոչ սթափ վիճակում վարելու դեպքում 4 միավորի փոխարեն հանվում է 5 և ծխախոտի օգտագործման դեպքում 1.5 բալը փոխարինվում է 2 բալով։ Սրանք են այն 7 իրավախախտումները, որոնց դեպքում բալերի ավելացում է դիտարկվել»,- ասել է Խաչատրյանը՝ նշելով, որ մնացած 20 իրավախախտումներով փոփոխություն չի արվել։

Сколько баллов будет вычитаться за каждое правонарушение по новому закону?
Соавтор проекта изменений в закон «О административных правонарушениях», депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Армен Хачатрян представил 7 правонарушений, в случае которых будут увеличены баллы для обеспечения «эквивалентности» 13 баллам.
«Первое — нарушение правил светопроницаемости стекол: если после первого зафиксированного нарушения лицо повторно нарушает это правило, то снимается 3 балла. Следующее — непристегнутый ремень безопасности: 1 штрафной балл увеличивается до 1,5. При использовании телефона 1 балл становится 1,5. При пересечении разделительной полосы 2 балла увеличиваются до 3, при выезде на встречную полосу движения 3 балла становятся 4, при вождении в нетрезвом состоянии вместо 4 баллов снимается 5, а при курении за рулём 1,5 балла заменяются на 2 балла. Это те 7 правонарушений, в случае которых предусмотрено увеличение баллов», — сказал Хачатрян, отметив, что по остальным 20 правонарушениям изменений не внесено.