«Էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացումը էական դրական ազդեցություն է ունեցել Հայաստանում». ՄՊՀ նախագահ
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը փետրվարի 27-28-ը մասնակցել է Բուդապեշտում տեղի ունեցած Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) մրցակցության հարցերով տարածաշրջանային կենտրոնի կազմավորման 20-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Համաժողովի շրջանակում Գեղամ Գևորգյանը հանդես է եկել ելույթով շուկաների ազատականացման գործընթացին և մուտքի խոչընդոտներին առնչվող հարցերի վերաբերյալ քննարկմանը՝ ներկայացնելով 2022 թվականից մեկնարկած էներգետիկայի շուկայի ազատականացման ՀՀ փորձը։
«Վստահաբար կարելի է ասել, որ էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացումը էական դրական ազդեցություն է ունեցել Հայաստանում մրցունակ և կայուն էներգետիկ ոլորտի ապահովման գործում։ Ավելին, մենք արդեն կարող ենք նկատել, որ բարեփոխումների արդյունքում շուկայի ազատական հատվածից էլեկտրաէներգիայի ձեռքբերման պարագայում որակավորված խոշոր սպառողների համար միջին գները նվազել են»,- նշել է ՄՊՀ նախագահը։
Կենտրոնը ՏՀԶԿ և Հունգարիայի մրցակցության մարմնի միջև համագործակցության նախագիծ է, որի նպատակն է Հարավարևելյան և Արևելյան Եվրոպայում խթանել մրցակցության օրենքի և քաղաքականության կիրարկման կարողությունների զարգացումը:

"Liberalization of the electricity market has had a significant positive impact on Armenia." CPC President
On February 27-28, the Chairman of the Competition Protection Commission, Gegham Gevorgyan, participated in the conference in Budapest dedicated to the 20th anniversary of the formation of the Regional Center for Competition of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).
Within the conference's framework, Gegham Gevorgyan made a speech at the discussion on issues related to the liberalization of markets and barriers to entry, presenting the Republic of Armenia's experience in the liberalization of the energy market, which began in 2022.
"It can be confidently said that the liberalization of the electricity market has had a significant positive impact on ensuring a competitive and stable energy sector in Armenia. Moreover, we can already see that as a result of the reforms, the average prices for qualified large consumers in the case of purchasing electricity from the liberalized segment of the market have decreased," noted the President of the CPC.
The Center is a collaborative project between the OECD and the Hungarian Competition Authority, which aims to promote the development of competition law and policy enforcement capacity in Southeastern and Eastern Europe.