«Խաղաղության օրակարգի սպասարկումը հեշտ խնդիր չէ»․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արտաքին գործերի նախարարությունում ներկա է գտնվել Դիվանագիտական ծառայության աշխատակցի օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱԳՆ աշխատակիցներին ծառայության համար և շնորհավորել նրանց Դիվանագետի օրվա առիթով, որը պետության կարևորագույն ինստիտուտն է: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երբեմն բաց ենք թողնում տեսադաշտից այն ակնհայտ իրողությունը, որ դիվանագիտությունը երկրի արտաքին անվտանգության ապահովման կարևորագույն գործիքն է և թերևս պետությունը հաջողակ է այնքանով, որքանով կարողանում է առաջին հերթին հենց դիվանագիտության միջոցով ապահովել սեփական արտաքին անվտանգությունը և բարենպաստ միջավայր ձևավորել արտաքին աշխարհում։
«Դիվանագիտական ծառայության առաքելությունը Հայաստանի շահերի և Հայաստանի Հանրապետության համար արտաքին աշխարհում առավել նպաստավոր դիրքեր, իրադրություն ստեղծելն է, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության ասելիքն առավել հասկանալի և ընդունելի լինի արտաքին աշխարհում: Բայց պիտի ևս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ սա անելու համար շատ կարևոր է մանրամասնորեն ճանաչել այն արտաքին միջավայրը, որում մենք գործում ենք, որովհետև սրանից է կախված մեր ասելիքի բովանդակությունը և ասելիքի հաջողությունը»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Վարչապետի խոսքով՝ հենց արտաքին միջավայրի ընկալումներից և ճանաչումից պիտի կախված լինի, թե մենք ինչը և ինչպես ենք ներկայացնում, կամ ինչպես ենք ներկայացնում և ներկայանում որպես անկախ պետություն, որովհետև այդ ճանաչողության տարբեր մակարդակները կարող են փոխել նաև մեր ասելիքի և դիրքավորման մասին մեր պատկերացումները։
«Շատ պարզ բան. մենք պետք է համոզված լինենք, թե այն, ինչ ճիշտ և արդար ենք համարում, ինչքանով են ճիշտ և արդար համարում արտաքին միջավայրում, որովհետև եթե այս ճանաչողությունը չունենանք, շատ հաճախ զարմացած հայացքների կհանդիպենք և զարմացած հայացքներ կունենանք պարզ իրողություններ և պարզ ճշմարտություններ չհասկանալու փոխադարձ զգացողությունների մեջ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ևս մեկ անգամ անդրադառնալով վերջերս իր կողմից բարձրաձայնված թեզին, ըստ որի՝ ժամանակակից աշխարհը շարունակում է հիմնականում անծանոթ վայր և միջավայր մնալ մեզ համար: Սա, ըստ վարչապետի, եթե առաջին հայացքից այդքան էլ ակնհայտ չի թվում գլոբալ աշխարհի վերաբերյալ, այս թեզն առավել հասկանալի և պարզ կլինի, երբ մենք փորձենք այն փորձարկել առանձին երկրների, առանձին տարածաշրջանների, առանձին հարաբերությունների դիտանկյունից՝ փորձելով այս դիտանկյունից նայել և հասկանալ, թե ինչքանով ենք լավ ճանաչում աշխարհը, այդ աշխարհի առանձին երկրներ, այդ երկրների առանձին հարաբերություններ և այլն:
Երկրի ղեկավարի դիտարկմամբ՝ այս առումով ինչքան աշխարհն է շարունակում մեզ համար մնալ անծանոթ վայր, այնքան էլ մենք ենք աշխարհի համար շարունակում մնալ անծանոթ տեղ, անծանոթ պետություն, անծանոթ միջավայր:
«Եվ սա պետք է խոստովանենք միմյանց, հակառակ դեպքում չենք կարող առաջընթաց ունենալ, նաև պետք է որոշակի լուծումներ փնտրենք և գտնենք: Այս առումով, իհարկե, շատ կարևոր է Արտաքին գործերի նախարարության և դիվանագիտական ծառայության կարողությունների հզորացումը և շարունակական զարգացումը: Իհարկե, համաշխարհային ծավալի առումով թերևս շատ մեծ բան չենք արել, բայց ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ վերջին տարիներին ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիր ենք լուծել: Կարող է պարզ բան թվալ, բայց օրինակ վերջերս այցելեցինք Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպանության նոր շենք, որը ֆիզիկական ենթակառուցվածք է, Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող տարածք, բայց նաև այս նրբություններն էլ դիվանագիտության մեջ շատ կարևոր են: Երբ ես ասում եմ մեզ չեն ճանաչում և մենք էլ չենք ճանաչում, այդ թվում՝ նման ատրիբուտներով են երկրները իրար ճանաչում և գուցե ինչ-որ առումով վերաբերմունք արտահայտում:
Շատ կարևոր է նաև Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների որոշակի հարմարավետություն ստեղծել: Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ Ֆրանսիայում դեսպանատան նոր շենք ունենք: Իհարկե, այս հարցը պահում ենք ուշադրության կենտրոնում, որպեսզի մեր արտաքին հարաբերությունների և դիվանագիտական ծառայության ֆիզիկական ենթակառուցվածքները հնարավորինս պատշաճ մակարդակում լինեն և դրա շարունակական զարգացումն ապահովվի»,- նշել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ կառավարությունը փորձում է նաև նյութական երաշխիքների համակարգ ստեղծել դիվանագետների համար։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ անզեն աչքով էլ նկատելի է, որ նախորդող շրջանը շատ ակտիվ դիվանագիտական տարի է եղել. «Մենք հաստատում ենք նոր հարաբերություններ, որոնք նախկինում չենք ունեցել, մենք զարգացնում և ճշգրտում ենք մեր նախկինում ունեցած հարաբերությունները, և սա պետք է դիտարկել բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության համատեքստում: Այդ բալանսավորումների առանցքային պատճառը Հայաստանի Հանրապետության հավասարակշիռ վիճակը պահելու նպատակն ունի։ Այսինքն, մեր խնդիրն է՝ արտաքին հարաբերությունների հավասարակշռության միջոցով Հայաստանի Հանրապետության շահերի սպասարկումը պահել հավասարակշիռ վիճակում:
Ճանաչողության առումով պիտի վերադառնամ այն թեզին, որն առաջարկել ենք, նաև պետք է շատ ճշգրիտ լինենք Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերի սպասարկում արտահայտությունը մեկնաբանելու տեսակետից: Ժամանակակից աշխարհի ուսումնասիրությունը և ըմբռնումը ցույց է տալիս, որ պետական շահեր ասելով առաջին հերթին պետք է հասկանալ երկրի տնտեսական զարգացումը, որովհետև երբ արտաքին քաղաքականության նրբությունների, միջազգային հարաբերությունների գործելակարգերի, գործելակերպերի և մեխանիզմների մեջ խորանում ես՝ հասկանում ես, որ ամեն ինչի առանցքում տնտեսությունն է և տնտեսության զարգացումը, որովհետև չի կարող լինել այդպիսի իրավիճակ, երբ տնտեսական հարաբերությունները բնականոն վիճակում չլինեն, զարգացման վիճակում չլինեն ու երկիրը և դիվանագիտությունը լինեն զարգացման վիճակում»,- շեշտել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետի խոսքով՝ մեր բառապաշարում լեզվամտածողությունն էլ էական նշանակություն ունի, օրինակ, միջազգային դիվանագիտության մեջ ամենաշատ օգտագործվող բառերից մեկը deal բառն է, որը թարգմանաբար նշանակում է գործարք:
«Մենք արտաքին հարաբերությունները միշտ չէ և ամեն տեղ չէ, որ գործարքի տրամաբանությամբ ենք դիտարկում, ընդհակառակը, գործարք բառը մեզանում ինչ-որ բացասական բանի, համատեքստ կամ ենթատեքստ ունի, մինչդեռ հենց միջազգային հարաբերությունների առաջնային նպատակը գործարքներ կնքելն է բառիս բուն և բառիս փոխաբերական իմաստով։ Բառիս բուն, որ միջազգային հարաբերությունների արդյունքը բազմաթիվ, ինչքան հնարավոր է շատ պայմանագրերն են, բայց մյուս կողմից նաև ոչ պայմանագրային գործարքներ կան, բանավոր պայմանավորվածություններ, ջենտլմենական պայմանավորվածություններ, միջպետական պայմանավորվածություններ, և այս առումով իրականում մեր արտաքին քաղաքականության և արտաքին գործերի արդյունավետությունը գնահատելու համար մենք պետք է այստեղ էլ փորձենք թվային արտահայտություններ ունենալ, օրինակ, նախորդող շրջանում քանի գործարք ենք կնքել, քանի պայմանագիր ենք կնքել, քանի փաստաթուղթ ենք կնքել և դրանք ի՞նչ բովանդակություն են բերել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքականության ամենատարբեր ոլորտներին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի համոզմամբ՝ սա շատ կարևոր մոտեցում է, մենք մեր գործունեության արդյունքներն ամենուր պետք է կարողանանք արտահայտել թվերով։ Ընդ որում, երկրի ղեկավարի խոսքով, եթե հնարավոր լինի դա արտահայտել ֆինանսական թվերով, շատ ավելի լավ կլինի, հասկանալով, որ միշտ չէ և ամեն տեղ չէ, որ դա հնարավոր է, բայց մյուս կողմից նաև փորձը ցույց է տալիս, որ այն գործունեությունը, որը հնարավոր չի լինում արտահայտել թվերով, շարունակում է մնալ տեսական՝ շատ կոնկրետ գործնական արդյունքներ չբերելով։
Անդրադառնալով խաղաղության գործընթացին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ խաղաղության օրակարգը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: «Բայց նաև մյուս կողմից պետք է հասկանանք և ի սկզբանե էլ գիտեինք, որ խաղաղության օրակարգի սպասարկումը հեշտ խնդիր չէ։ Կարծում եմ, որ մեր տրամադրվածությունը պետք է լինի հետևյալը. եթե մենք դա որդեգրել ենք, նշանակում է դա համապատասխանում է Հայաստանի պետական շահերին, և հետևաբար մենք պետք է լուծենք մեր խնդիրը և դա անենք հենց իմ նշած բանաձևերի արդյունքում՝ աշխարհը, տարածաշրջանը, հարաբերությունները, մարտահրավերները, հնարավորությունները և սպառնալիքներն ավելի լավ և ավելի խորը ճանաչելու միջոցով: Ես ուզում եմ հավատալ, որ մենք գնում ենք այս ճանապարհով, ես տեսնում եմ, որ մենք գնում ենք այս ճանապարհով և շատ կարևոր է, որ այդ ճանապարհը լինի շարունակական, որովհետև դիվանագիտության մեջ, իհարկե, ճկունությունը շատ կարևոր է, բայց նաև պետք է դա նույնպես ճիշտ հավասարակշռության մեջ լինի հետևողականության հետ»,- ասել է վարչապետը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այդ ճկունությունը պետք է նաև ավելի արդյունավետ դառնա աշխարհը, մեր միջավայրը, տարածաշրջանը, հարաբերություններն ավելի լավ ճանաչելու, միջազգային իրադրությունն ավելի օպերատիվ և ամբողջական, ավելի խորը գնահատելու մեջ:
«Շատ կարևոր է իրադրության գնահատումը, որովհետև ոչ մի բան տվյալ պահից, տվյալ իրավիճակից կտրված գոյություն չունի։ Ամեն ինչ, որ քննարկվում է այսօր, առաջին հերթին կապված է այսօրվա համատեքստի հետ: Իհարկե, ցանկացած բան, այդ թվում՝ արտաքին հարաբերություններում, ունի պատմական համատեքստ, և ունի նաև ապագայի համատեքստը: Այստեղ էլ է պետք, որ ճիշտ բալանսներ ձևավորվեն, ընդ որում՝ ճիշտ բալանս չի նշանակում ամեն ինչից հավասար չափով, որովհետև դա կախված է, թե որտեղ է հենման կետը, որովհետև այսօրն է այդ հենման կետը, որովհետև այդ հենման կետում մի դեպքում կարող է ճիշտ բալանսը լինել, հավասարակշռությունը պահվել այդ թևերից որևէ մեկի գերակշռման պայմաններում: Հույս ունեմ՝ այս միտքը շատ բարդ չհնչեց, որովհետև ցանկացած հավասարակշռություն կախված է նրանից, թե հենման կետը որտեղ է, իսկ հենման կետն այսօր է, այսօրվա պահանջմունքները, այսօրվա պայմանները, այսօրվա սպառնալիքները և անհրաժեշտությունները»,- նշել է վարչապետը։
Եզրափակելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է մասնագիտական օրվա առիթով և շեշտել, որ մեր երկրում դիվանագիտական ծառայությունն իր ստեղծման առաջին օրից շարունակաբար զարգացել է և այսօր էլ զարգանում է: Վարչապետի խոսքով՝ այդ զարգացման համար կարևոր է վերադառնալ ռեֆլեքսիայի:
«Մենք պետք է կարողանանք ինքներս մեզ հարցեր տալ, այդ հարցերը բնականաբար ինչքան հաճելի են, այնքան անօգուտ են, այդ հարցերը ինչքան տհաճ են, այնքան օգտակար են, որովհետև հաճելի հարցեր տալու համար մեծ խիզախություն կամ մեծ ջանք չի պահանջվում, բայց ես կարծում եմ, որ մենք պետք է կարողանանք ինքներս մեզ տհաճ հարցեր տալ, և մենք դա անում ենք ու ճիշտ ենք անում, որ այդպես անում ենք»,- ասել է երկրի ղեկավարը և շնորհակալություն հայտնել դիվանագետներին կատարած աշխատանքի և անմնացորդ նվիրումի համար։
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել դիվանագիտական ծառայության պաշտոնի նշանակված դիվանագետների երդմնակալության արարողությունը, որի շրջանակներում մի շարք դիվանագետներ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից ստացել են դիվանագետի վկայականներ: Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մի խումբ դիվանագետների պարգևատրել է ՀՀ ԱԳՆ 2-րդ աստիճանի պատվո մեդալով:

"Serving the peace agenda is not an easy task." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan attended an event at the Ministry of Foreign Affairs dedicated to the Day of the Diplomatic Service Employee.
The Prime Minister thanked the Ministry of Foreign Affairs employees for their service and congratulated them on the Day of the Diplomat, the state's most vital institution. Nikol Pashinyan noted that sometimes we lose sight of the apparent reality that diplomacy is the most essential tool for ensuring the country's external security. A state may be prosperous because it can provide its external security through diplomacy and create a favorable environment in the outside world.
"The mission of the diplomatic service is to create a more favorable position and situation for the interests of Armenia and the Republic of Armenia in the external world so that what the Republic of Armenia has to say is more understandable and acceptable in the external world. But I must emphasize once again that to do this, it is essential to thoroughly understand the external environment in which we operate because the content of what we have to say and the success of what we have to say depend on this," the head of state said.
According to the Prime Minister, what and how we present ourselves as an independent state should depend on the perceptions and recognition of the external environment because different levels of that recognition can also change our ideas about what we have to say and our positioning.
"A straightforward thing: We must be sure that what we consider right and fair is considered right and fair in the external environment because if we do not have this recognition, we will very often meet surprised looks, and we will have surprised looks in mutual feelings of not understanding simple realities and simple truths," noted Nikol Pashinyan, once again referring to the thesis he recently voiced, according to which the modern world continues to remain a largely unfamiliar place and environment for us. According to the Prime Minister, if this does not seem so obvious at first glance regarding the global world, this thesis will be more understandable and clear when we try to test it from the perspective of individual countries, individual regions, individual relations, trying to look from this perspective and understand how well we know the world, individual countries of that world, individual relations of those countries, etc.
According to the head of state, in this regard, as much as the world continues to remain an unfamiliar place for us, we continue to remain an unfamiliar place, an unfamiliar state, an unfamiliar environment for the world.
"And we must admit this to each other; otherwise, we cannot make progress and must also seek and find specific solutions. In this regard, of course, the strengthening and continuously developing the capabilities of the Ministry of Foreign Affairs and the diplomatic service is significant. Of course, on a global scale, we may not have done much, but I am happy to note that in recent years, we have solved the problem of infrastructure development. It may seem simple, but for example, we recently visited the new building of the Armenian Embassy in Great Britain, a physical infrastructure, a territory belonging to the Republic of Armenia. Still, these nuances are also critical in diplomacy. When I say they do not recognize us, we do not recognize them, including with such attributes that countries somehow recognize each other and express their attitude.
It is also very important to create unquestionable comfort in relations with the Republic of Armenia. I am happy to note that France has a new embassy building. Of course, we keep this issue in the spotlight so that the physical infrastructure of our foreign relations and diplomatic service is at the most appropriate level and continuously developed," the Prime Minister noted, adding that the government is also trying to create a system of material guarantees for diplomats.
According to Nikol Pashinyan, it is noticeable even to the naked eye that the previous period was a very active diplomatic year. "We are establishing new relations that we did not have before; we are developing and refining our previous ties, and this should be viewed in the context of a balanced and rebalancing foreign policy. The key reason for this rebalancing is maintaining a balanced state of the Republic of Armenia. In other words, our task is to maintain a balanced state of service to the interests of the Republic of Armenia through the balance of foreign relations.
In terms of cognition, I must return to the thesis that we proposed, and we must also be very precise in interpreting the expression "serving the state interests of the Republic of Armenia." The study and understanding of the modern world show that by saying state interests, we must first understand the economic development of the country because when we consider the nuances of foreign policy, international relations "When you delve deeper into the procedures, practices, and mechanisms, you understand that the economy and economic development are at the core of everything because there cannot be such a situation when economic relations are not in a normal state, are not in a state of development, and the country and diplomacy are in a state of development," the head of state emphasized.
According to the Prime Minister, linguistic thinking is also significant in our vocabulary. For example, one of the most used words in international diplomacy is deal, which means transaction in translation.
"We do not always and not everywhere view foreign relations with the logic of a transaction; on the contrary, the word transaction has a negative connotation or subtext in our minds, while the primary goal of international relations is to conclude transactions in the literal and figurative sense of the word. "In essence, the result of international relations is numerous, as many treaties as possible, but on the other hand, there are also non-contractual transactions, verbal agreements, gentlemen's agreements, interstate agreements, and in this regard, to assess the effectiveness of our foreign policy and foreign affairs, we should try to have numerical expressions here as well, for example, how many deals we have concluded in the previous period, how many agreements we have concluded, how many documents we have signed and what content they have brought to various spheres of the policy of the Republic of Armenia," Nikol Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, this is a very important approach, we should be able to express the results of our activities everywhere in numbers. Moreover, according to the head of state, if it is possible to express this in financial figures, it would be much better, understanding that this is not always and not everywhere possible. Still, on the other hand, experience also shows that activities that cannot be expressed in numbers continue to remain theoretical, not bringing precise practical results.
Regarding the peace process, Nikol Pashinyan emphasized that the peace agenda is one of the priorities of the Armenian government. "But on the other hand, we must also understand, and we knew from the beginning, that serving the peace agenda is not easy. I think that our attitude should be the following: If we have adopted it, it means that it corresponds to the state interests of Armenia, and therefore, we must solve our problem and do it precisely as a result of the formulas I mentioned, through a better and deeper understanding of the world, the region, relations, challenges, opportunities, and threats. I want to believe that we are going this way; I see that we are going this way. This path must be continuous because flexibility is essential in diplomacy. Still, it must also be in the right balance with consistency," the Prime Minister said.
According to the Head of State, this flexibility must also become more effective in better understanding the world, our environment, the region, and relations and in assessing the international situation more promptly and comprehensively.
"Assessment of the situation is critical because nothing exists apart from a given moment, a given situation. Everything that is being discussed today is, first of all, connected with today's context. Of course, anything, including foreign relations, has a historical and future context. Here, too, it is necessary to form the right balances, and the right balance does not mean everything is equal because it depends on where the fulcrum is. After all, today is that fulcrum. After all, in one case, the right balance may be maintained at that fulcrum under the conditions of dominance of one of these wings. I hope this idea did not sound too complicated because any balance depends on where the fulcrum is, and the fulcrum is today, today's demands, today's conditions, today's threats and necessities," the Prime Minister noted.
Concluding his speech, Nikol Pashinyan once again congratulated on the occasion of the professional day and emphasized that the diplomatic service in our country has been continuously developing since its establishment and is still developing today. According to the Prime Minister, for this development, it is important to return to reflection.
"We must be able to ask ourselves questions, naturally, the more pleasant these questions are, the more useless they are; the more unpleasant these questions are, the more useful they are because asking pleasant questions does not require great courage or great effort, but I think that we must be able to ask ourselves unpleasant questions, and we do it, and we are right to do so," said the head of state and thanked the diplomats for their work and unwavering dedication.
Next, the inauguration ceremony of diplomats appointed to the diplomatic service took place, during which Diplomats received diplomatic certificates from the Prime Minister of the Republic of Armenia. Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan awarded a group of diplomats the 2nd degree Medal of Honor of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.