Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 5,9%-ով
«2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) նախորդ տարվա համեմատ իրական արտահայտությամբ աճել է 5,9%-ով: 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված Կառավարության 2021-2026 թվականներին տարեկան տնտեսական աճերի միջին 7% սահմանված առանցքային թիրախը պահպանվել է, 2021-2024 թվականների արդյունքներով կազմելով միջինում 8,15%: 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում արձանագրվել էր 8,3%, 2022 թվականին՝ 12,6%, 2021 թվականին` 5,8% տնտեսական աճ:
2024 թվականի միջին տարեկան արդյունքներով Հայաստանում աշխատողների թվաքանակը կազմել է 760 555 մարդ: Այս ցուցանիշը 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ավել է 203 878 մարդով կամ 36,6 %-ով, իսկ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 37 882-ով կամ 5,2 %-ով:
2024 թվականի արդյունքներով տարեկան միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 287 172 ՀՀ դրամ` 2018 թվականի համեմատ աճելով 114 445 ՀՀ դրամով կամ 66,3 %-ով, իսկ 2023 թվականի համեմատ՝ 17 178 ՀՀ դրամով կամ 6,4%-ով: 2024 թվականի արդյունքներով տարեվերջի գնաճը կազմել է 1,5%, իսկ 2018-2024 թվականների կուտակային գնաճը կազմել է 25,3%։ Այսպիսով, 2018-2024 թվականների աշխատավարձերի իրական աճը կազմել է շուրջ 40%:
Այսպիսով, Հայաստանը շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա: 2018-2024 թվականների ՀՆԱ կուտակային աճն իրական արտահայտությամբ կազմել է 43,5%, այսինքն՝ 2024 թվականի արդյունքներով ՀՀ տնտեսությունը 43,5%-ով ավելի մեծ է, քան 2018 թվականի սկզբին»:

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сообщил:
«По итогам 2024 года валовой внутренний продукт (ВВП) Республики Армения в реальном выражении вырос на 5,9% по сравнению с предыдущим годом. Ключевой целевой показатель среднегодового экономического роста в 7%, установленный правительством, сформированным по итогам внеочередных парламентских выборов 2021 года на период 2021-2026 годов, был сохранен. По итогам 2021-2024 годов средний рост составил 8,15%. В 2023 году в Армении был зафиксирован экономический рост в 8,3%, в 2022 году — 12,6%, в 2021 году — 5,8%.
По среднегодовым итогам 2024 года численность работающих в Армении составила 760 555 человек. Этот показатель на 203 878 человек или 36,6% выше по сравнению с аналогичным периодом 2018 года и на 37 882 человека или 5,2% выше по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
По итогам 2024 года средняя месячная номинальная заработная плата составила 287 172 драма РА, увеличившись на 114 445 драмов или 66,3% по сравнению с 2018 годом и на 17 178 драмов или 6,4% по сравнению с 2023 годом. По итогам 2024 года инфляция на конец года составила 1,5%, а накопленная инфляция за 2018-2024 годы — 25,3%. Таким образом, реальный рост заработной платы за 2018-2024 годы составил около 40%.
Таким образом, Армения продолжает находиться на пути устойчивого экономического развития. Накопленный рост ВВП за 2018-2024 годы в реальном выражении составил 43,5%, то есть по итогам 2024 года экономика Армении на 43,5% больше, чем в начале 2018 года».