Կառավարությունը «Լիդիան Արմենիա»-ի վերաբերյալ որոշում է կայացրել
Կառավարությունն ընդունել է «Բյուջետային երաշխիք տրամադրելու մասին» որոշում՝ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի գործունեության բնականոն ընթացքն ապահովելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված։
Հիմնավորման համաձայն՝ ՀՀ Կառավարության 2021-2026թթ գործունեության միջոցառումների ծրագրով նախատեսված է Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը, ինչը կնպաստի ՀՀ տնտեսության դիմակայունության ամրապնդմանը, հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը, կնպաստի սահմանամերձ մարզի սոցիալ-տնտեսական ներուժի բացահայտմանը, ինչպես նաև միջնաժամկետում կապահովի պետական բյուջեի էական մուտքեր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և «Լիդիան Ռիսորսիզ Արմենիա Լիմիթեդ» բաժնետիրական ընկերության միջև կնքված պայմանագրով սեփականության իրավունքով վերջինիս պատկանող ընկերության 100 տոկոս 5 000 դրամ անվանական արժեքով հասարակ բաժնետոմսերից 12.5 % տոկոսին համարժեք՝ 12503 հատ ընդհանուր թվով բաժնետոմսերը նվիրատվությամբ փոխանցվել են Հայաստանի Հանրապետությանը՝ որպես սեփականություն: Ըստ նախարարության գնահատականների՝ ծրագրի իրականացումը դրականորեն կանդրադառնա տեղական շուկայի զարգացման ու զբաղվածության մակարդակի վրա: Հանքի շահագործումը կենսական նշանակություն ունի ՀՀ տնտեսության զարգացման համար, իր մասշտաբի շնորհիվ կձևավորի առաջարկի և պահանջարկի կայուն արժեշղթաներ, ինչն էլ կնպաստի մակրոտնտեսական առավել կայուն և դինամիկ զարգացող միջավայր ձևավորելուն՝ ինչպես ուղղակիորեն պետական և համայնքային բյուջեներ տուրքերի, հարկերի, տեղական վճարների միջոցով մուտքերի ապահովման միջոցով, այնպես էլ իր շղթայական դրական ազդեցությունը կունենա պահանջարկի առաջացման միջոցով այլ տնտեսավարողների գործունեության վրա (մատակարարներ, լոգիստիկա և այլն): Մասնավորապես, ընկերության կողմից որդեգրված համայնքների կայուն զարգացման քաղաքականության շրջանակում հանքի շահագործումը կբարձրացնի տեղական համայնքների բնակչության կյանքի մակարդակը և կխթանի ազդակիր համայնքներում տնտեսական զարգացումն ու դիվերսիֆիկացումը:
Ընկերության հավաստմամբ, ծրագրի շրջանակում շինարարությունն ու շահագործումն իրականացվելու է բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման, ինչպես նաև առողջապահության և աշխատանքի անվտանգության ոլորտներում առկա լավագույն միջազգային չափանիշներով, ինչն իր ազդեցությունը կունենա հանրապետության հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման վրա ևս: Իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների համաձայն՝ ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացում իր ուղղակի և անուղղակի ազդեցությունը կունենա ՀՀ տնտեսության վրա տարեկան շուրջ ՀՆԱ 1.0-1.5 տոկոսի չափով: Ամուլսարի ոսկու հանքի ծրագրի շինարարության նպատակով կներգրավվի ավելի քան 1000 աշխատող, իսկ ծրագրի արդյունահանման կամ շահագործման ամբողջ տևողության ընթացում մշակման հանգույցներում, լաբորատորիաներում և վարչակազմում կստեղծվի շուրջ 700 աշխատատեղ: Բյուջետային երաշխիքի տրամադրման հետ կապված ռիսկերը քննարկելու նպատակով «Բի-Դի-Օ Ըդվայզորի» ՓԲԸ (BDO) իրականցրել է ընկերության ֆինանսական կենսունակության գնահատման ուսումնասիրություն: Կառավարությունը, համադրելով բյուջետային երաշխիքի տրամադրման պարագայում առկա ռիսկերը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից գնահատված բյուջետային երաշխիքի տրամադրման դրական ազդեցությունը ՀՀ-ում հանքարդյունաբերության և սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա, ինչպես նաև հաշվի առնելով ոսկու գները միջազգային շուկայում, նախաձեռնել է բյուջետային երաշխիքի տրամադրումը:
Հանքի շահագործման մեկնարկն ապահովելու համար ընկերության կողմից ՀՀ գործող բանկային համակարգից վարկային միջոցներ ներգրավելու նպատակով մշակվել է բյուջետային երաշխիքի տրամադրման Կառավարության որոշումը, որով առաջարկվում է նախատեսված պայմանները բավարարելու դեպքում, այն է՝ ընկերությանը ՀՀ-ում գործող բանկային համակարգից մինչև 5 տարի մարման ժամկետով վարկային միջոցներ ներգրավելու նպատակով տրամադրել մինչև 150,000,000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով բյուջետային երաշխիք: Ընդ որում, որպես երաշխիքի թողարկման նախապայման նախատեսվում է, որ այն տրամադրվում է, եթե որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո 6 ամսյա ժամկետում ընկերությունը Ֆինանսների նախարարություն է ներկայացնում անկախ աուդիտորական կազմակերպության կողմից հաստատված ընկերության ֆինանսական վիճակի մասին հաշվետվությունում ներառված հաշվեկշռային ակտիվների շուկայական գնահատման հաշվետվություն, որով հաստատում է, որ երաշխիքի գումարը երաշխիքի ստացման համար դիմելու և երաշխիքը թողարկելու պահի դրությամբ չի գերազանցում ընկերության ֆինանսական վիճակի մասին հաշվետվությունում ներառված հաշվեկշռային ակտիվների շուկայական արժեքի 20 տոկոսը:

The government has decided on Lydian Armenia
The government has adopted a decision "to provide a budget guarantee" to ensure Lydian Armenia CJSC's normal course of activities.
According to the justification, the RA Government's 2021-2026 Action Plan envisages the implementation of consistent work on the Amulsar mine development program. This will contribute to strengthening the resilience of the RA economy, developing the mining sector, discovering the socio-economic potential of the border region, and ensuring significant revenues for the state budget in the medium term.
According to the agreement signed between the RA Ministry of Economy and Lydian Resources Armenia Limited Joint Stock Company, 12,503 shares, equivalent to 12.5% ​​of the 100% of the company's common shares with a nominal value of 5,000 drams each, owned by the latter, were donated to the Republic of Armenia as property. According to the Ministry's assessments, implementing the program will positively impact the development of the local market and the level of employment. The exploitation of the mine is of vital importance for the development of the RA economy due to its scale will form stable supply and demand value chains, which will contribute to the formation of a more stable and dynamically developing macroeconomic environment, both directly by providing state and community budgets with revenues through duties, taxes, local payments and will have a positive chain effect on the activities of other economic operators (suppliers, logistics, etc.) by generating demand. In particular, within the framework of the sustainable development policy of communities adopted by the company, the exploitation of the mine will increase the standard of living of the population of local communities. It will promote economic development and diversification in the affected communities.
According to the company, construction and exploitation within the framework of the project will be carried out by the best international standards in the fields of environmental, social, and governance, as well as health and occupational safety, which will also have an impact on the development of the mining sector of the republic. According to the results of the conducted studies, the implementation of the project is expected to have a direct and indirect impact on the RA economy of about 1.0-1.5 percent of GDP annually. More than 1,000 workers will be involved in the construction of the Amulsar gold mine project, and about 700 jobs will be created in the processing facilities, laboratories, and administration during the entire duration of the project's extraction or operation. To discuss the risks associated with providing a budget guarantee, BDO Advisors CJSC (BDO) has conducted a study to assess the company's financial viability. The government, combining the risks associated with the provision of a budget guarantee and the positive impact of the provision of a budget guarantee on the mining industry and socio-economic development in the Republic of Armenia assessed by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, as well as taking into account gold prices in the international market, has initiated the provision of a budget guarantee.
To ensure the start of the mine operation by the company, a Government Decision on the provision of a budget guarantee has been developed, which proposes that, subject to the fulfillment of the stipulated conditions, the company provide a budget guarantee for up to 150,000,000 USD for attracting credit funds with a maturity of up to 5 years from the banking system operating in the Republic of Armenia. Moreover, as a prerequisite for issuing a guarantee, it is envisaged that it will be provided if, within 6 months after the decision enters into force, the company submits to the Ministry of Finance a market valuation report of the balance sheet assets included in the company's financial statement approved by an independent auditing organization, confirming that the amount of the guarantee does not exceed 20 percent of the market value of the balance sheet assets included in the company's financial statement at the time of applying for the guarantee and issuing the guarantee.