Հունաստանը պատրաստ է աջակցել ՀՀ ԶՈւ բարեփոխումներին
Հունաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հունաստան համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը։
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը ևս մեկ անգամ իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու ՀՀ ԶՈւ բարեփոխումների իրագործմանը։ Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի։

Greece is ready to support the reforms of the Armenian Armed Forces
Within the framework of his official visit to Greece, First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan, met with the Minister of National Defense of Greece Nikolaos Dendias.
During the meeting, issues related to Armenia-Greece cooperation in defense were discussed. The Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia presented the reforms being implemented in the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The Minister of National Defense of Greece once again expressed his readiness to support the implementation of the reforms of the Armed Forces of the Republic of Armenia. Issues related to regional security were touched upon.