Փետրվարի 28-ին սպասվում է «Մոլորակների մեծ շքերթ»
«Մոլորակների շքերթ»-ը գեղեցիկ դիտողական երևույթ է, որը տեղի է ունենում, երբ մի քանի մոլորակներ միաժամանակ դասավորվում են Արեգակի մի կողմում։ 2025թ. փետրվարի 28-ին՝ մայրամուտից անմիջապես հետո, Երկիր մոլորակի բնակիչների համար տեսանելի կլինեն յոթ մոլորակների՝ Մարսի, Յուպիտերի, Ուրանի, Նեպտունի, Վեներայի, Սատուրնի և Մերկուրիի «շքերթը», հայտնում է Բյուրականի աստղադիտարանը։
Մարսը, Վեներան և Յուպիտերը հնարավոր կլինի տեսնել անզեն աչքով, սակայն դրանց առավել մանրամասն ուսումնասիրելու համար անհարժեշտ կլինեն դիտողական սարքեր։ «Մոլորակների շքերթ»-ը աստղագիտական պաշտոնական տերմին չէ, այն այլ կերպ անվանում են նաև «մոլորակների հավասարեցում»։ Յոթ մոլորակների հավասարեցումը, ըստաստղագետների շատ հազվագյուտ երևույթ է, և այսիպիսի մեծ հավասարեցումներ տեղի կունենա 2040 թվականին։
Նշենք նաև, որ «մոլորակների շքերթ»-ը երեկոյան ժամերին տեսանելի կլինի գրեթե ամենուր, սակայն 2025թ. փետրվարի 28֊ն ընդհանուր ամսաթիվ է, երբ այս երևույթը լավ կերևա աշխարհի շատ վայրերում: «Շքերթը» տեսանելի կլինի փետրվարի 28֊ին նախորոդող և հաջորդող մի քանի օրերի ընթացքում։

A "Grand Parade of the Planets" is expected on February 28th
A "parade of planets" is a beautiful observational phenomenon that occurs when several planets are simultaneously aligned on the same side of the Sun. On February 28, 2025, immediately after sunset, the inhabitants of planet Earth will be able to see the "parade" of seven planets: Mars, Jupiter, Uranus, Neptune, Venus, Saturn, and Mercury, the Byurakan Observatory reports.
Mars, Venus, and Jupiter will be visible to the naked eye, but observational devices will be needed to study them in more detail. "Parade of planets" is not an official astronomical term; it is also called "planetary alignment"." According to astronomers, the alignment of the seven planets is a very rare phenomenon, and such great alignments will not occur until 2040.
It should also be noted that the "parade of planets" will be visible almost everywhere in the evening. Still, February 28, 2025, is a standard date when this phenomenon will be well visible in many places worldwide. The "parade" will be visible several days before and after February 28.