Հայաստանի համար Իրանը եղել և մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր. Ղալումյան
Հայ-իրանական բարիդրացիական կապերն առանձնանում են մեր ժողովուրդներին բնորոշ յուրահատուկ ջերմությամբ, փոխադարձ վստահությամբ ևհարգանքով: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության ևշրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ ևլիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի  հետ հանդիպման ընթացքում: Հանդիպումը տեղի է ունեցել փետրվարի 25-ին, որին մասնակցել է նաևհանձնաժողովի անդամ Դավիթ Դանիելյանը:
Վահե Ղալումյանը նշել է, որ երկու երկրները տարբեր քաղաքակրթական, կրոնական ևմշակութային երկխոսության լավագույն օրինակ են:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանի ևԻրանի հարաբերություններն ունեն պատմականորեն վաղեմի անցյալ ևառկա է մեծ ներուժ համագործակցությունը զարգացնելու համար: Նա ընդգծել է քաղաքական կամքի առկայության հանգամանքը, ինչը հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացման համար:
Մեհդի Սոբհանին տեղեկացրել է, որ երկու երկրների միջևհամագործակցության նկատելի զարգացում է արձանագրվել տնտեսական ոլորտում: Մասնավորապես, նշվել է, որ 2024 թվականին երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը կազմել է 755 մլն դոլար: Ներկայում իրանական ընկերությունները Հայաստանում 460 մլն դոլար արժողությամբ նախագծեր են իրականացնում: Դեսպանն անդրադարձել է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքներին, որոնք նույնպես իրականացվում են իրանական ընկերության կողմից:
«Եթե ցանկանում ենք զարգացնել առևտուրը, ապա պետք է համապատասխան ենթակառուցվածքներ ապահովենք»,- նշել է դեսպանը` խոսելով հեռանկարային ծրագրերի ևփոխհամագործակցության մասին:
Վահե Ղալումյանը, կարևորելով Իրանի հետ համագործակցության խորացումը, նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել և մինչ օրս մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը: «Մենք բարձր ենք գնահատում Իրանի ղեկավարության քանիցս արտահայտած դիրքորոշումը` Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ևսահմանների անքակտելիության վերաբերյալ»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա խոսել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին` կարեւորելով Իրանի օժանդակությունն այդ հարցում:
Վահե Ղալումյանն ընդգծել է խորհրդարանական համագործակցության դերակատարությունը` ի նպաստ երկու երկրների փոխհամագործակցության:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել ցանկացած նախաձեռնության իրականացման համար` ի նպաստ երկու բարեկամ պետությունների բարգավաճման ու տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության ապահովման:

Iran has been and remains a unique partner for Armenia. Ghalumyan
Armenian-Iranian good-neighborly relations are distinguished by our peoples' unique warmth, mutual trust, and respect. Vahe Ghalumyan, Chairman of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environmental Protection of the RA NA, stated this during a meeting with Mehdi Sobhani, Ambassador Extraordinaire and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia. The meeting occurred on February 25, and David Danielyan, a committee member, participated.
Vahe Ghalumyan noted that the two countries are the best examples of dialogue between different civilizations, religions, and cultures.
The ambassador noted that relations between Armenia and Iran have a long history and great potential for developing cooperation. He emphasized the existence of political will, which creates opportunities for developing relations in various fields.
Mehdi Sobhani informed that a noticeable development of cooperation between the two countries has been recorded in the economic sphere. In particular, it was noted that in 2024, the volume of trade between the two countries amounted to $755 million. Currently, Iranian companies are implementing projects worth $460 million in Armenia. The ambassador touched upon constructing the 32-km Agarak-Qajaran road section, which an Iranian company is also implementing.
"If we want to develop trade, we must provide appropriate infrastructure," the ambassador noted, speaking about prospective programs and cooperation.
Vahe Ghalumyan, emphasizing the deepening of cooperation with Iran, noted that Iran has been and remains a unique partner for Armenia, which, with its balanced policy, contributes to the establishment of peace and strengthening stability in the region. "We highly appreciate the position repeatedly expressed by the Iranian leadership on the territorial integrity of Armenia and the inviolability of its borders," said the committee chairman. He discussed the "Crossroads of Peace" project, highlighting Iran's assistance.
Vahe Ghalumyan emphasized the importance of parliamentary cooperation in promoting cooperation between the two countries.
The parties expressed their readiness to support the implementation of any initiative that would promote the prosperity of the two friendly states and ensure security and stability in the region.