Որքան ձյուն է տեղացել Հայաստանում
Շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են. «Ինչպես և կանխատեսվել էր հզոր ցիկլոնով պայմանավորված փետրվարի 20-ին և 21-ի գիշերը ողջ հանրապետությունում դիտվել է ձյուն, առանձին հատվածներում շատ ուժեղ։ Դիտվել է նաև բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։ Հանրապետության ճանապարհներին մերկասառույց։
Տեղումների քանակը կազմել է․
• Շիրակում 10-24մմ, ձյան ծածկի բարձրությունը հասել է 22-40սմ,
• Գեղարքունիքում՝ տեղումներ- 10-40մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 15-40սմ,
• Լոռիում՝ տեղումներ- 13-27մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 30-36սմ,
• Տավուշում՝ տեղումներ- 9-30մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 30-45սմ (Բագրատշեն՝ մինչև 5սմ),
• Արագածոտնի լենային շրջաններում՝ տեղումներ- 10-27մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 50-70սմ, Արագածոտնի բարձր լենային շրջաններում՝ տեղումներ- 10-27մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 60-120սմ,
• Արագածոտնի նախալենային շրջաններում՝ տեղումներ- 9-15մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 5-12սմ,
• Կոտայքի լեռնային շրջաններում՝ տեղումներ- 15-28մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 40-70սմ, Կոտայքի նախալեռնային շրջաններում՝ տեղումներ- 20-50մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 10-15սմ,
• Արարատ, Արմավիրում տեղումներ- 14-17մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 15-20սմ,
• Վայոց ձորի լեռնային շրջաններում՝ տեղումներ- 8-10մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 40-60սմ, Վայոց ձորի նախալեռնային շրջաններում՝ տեղումներ- 6-9մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 8-10սմ,
• Սյունիքի հովտային շրջաններում՝ տեղումներ- 2-6մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 1-4սմ, Սյունիքի նախալեռնային շրջաններում՝ տեղումներ- 3-5մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 4-6սմ,
• Երևանում՝ տեղումներ-15մմ, ձյան ծածկի բարձրություն՝ 15-18սմ։
Առանձին հատվածներում թափվել են ամսական նորմայի չափ տեղումներ։
Վերջին անգամ նման հզոր ցիկլոնային շրջանառություն հանրապետությունում ունեցել էինք 2016 թվականի հունվարի 1-2-ին, երբ Երևանում ձնածածկույթի բարձրությունը հասել է 40-50սմ, ինչից հետո հարավ արևմտյան նմանատիպ ցիկլոնի ելք չէր դիտվել։
Պետք չէ շփոթել ձյան ծածկույթի բարձրությունը, տեղումների քանակի հետ: Ձնածածկույթի բարձրությունը որոշվում է ձնաչափական ձողի օգնությամբ, որի վրա գծված են սանտիմետրական բաժանմունքներ և չափման միավորն է` սմ։
Տեղումների քանակը ջրի շերտի (տվյալ դեպքում ձյան հալքից) բարձրությունն է միլիմետրերով, որը կառաջանար երկրի մակերևույթի վրա, եթե այն լիներ հարթ, այսինքն՝ տեղումները չհոսեին, չներծծվեին հողի մեջ և չգոլորշիանար, այն չափվում է տեղումնաչափի միջոցով։

Сколько снега выпало в Армении?
Министерство охраны окружающей среды сообщает: «Как и прогнозировалось, в связи с мощным циклоном в ночь с 20 на 21 февраля на всей территории республики наблюдался снег, местами очень сильный». Также наблюдались метель и плохая горизонтальная видимость. На дорогах республики гололедица.
Количество осадков составило:
• В Шираке 10-24 мм, высота снежного покрова достигла 22-40 см,
• В Гегаркунике: осадки - 10-40 мм, высота снежного покрова - 15-40 см,
• В Лори: осадки - 13-27 мм, высота снежного покрова - 30-36 см,
• В Тавуше: осадки - 9-30 мм, высота снежного покрова - 30-45 см (в Баграташене - до 5 см),
• В низменных районах Арагацотна: осадки - 10-27 мм, высота снежного покрова - 50-70 см, в высокогорных районах Арагацотна: осадки - 10-27 мм, высота снежного покрова - 60-120 см,
• В предгорьях Арагацотна: осадки - 9-15 мм, высота снежного покрова - 5-12 см,
• В горных районах Котайка: осадки - 15-28 мм, высота снежного покрова - 40-70 см, в предгорных районах Котайка: осадки - 20-50 мм, высота снежного покрова - 10-15 см,
• Осадки в Арарате, Армавире - 14-17 мм, высота снежного покрова: 15-20 см,
• В горных районах Вайоц Дзора: осадки - 8-10 мм, высота снежного покрова - 40-60 см, в предгорных районах Вайоц Дзора: осадки - 6-9 мм, высота снежного покрова - 8-10 см,
• В долинных районах Сюника: осадки - 2-6 мм, высота снежного покрова - 1-4 см, в предгорных районах Сюника: осадки - 3-5 мм, высота снежного покрова - 4-6 см,
• В Ереване: осадки - 15 мм, высота снежного покрова - 15-18 см.
В некоторых районах выпало количество осадков, равное месячной норме.
В последний раз столь мощная циклоническая циркуляция на территории республики наблюдалась 1-2 января 2016 года, когда высота снежного покрова в Ереване достигала 40-50 см, после чего аналогичных юго-западных циклонов не наблюдалось.
Не следует путать высоту снежного покрова с количеством осадков.
Высота снежного покрова определяется с помощью снегомерной рейки, на которой нанесены сантиметровые деления, и измеряется в сантиметрах.
Количество осадков — это высота слоя воды (в данном случае после таяния снега) в миллиметрах, который образовался бы на поверхности земли, если бы она была ровной, то есть осадки не стекали, не впитывались в почву и не испарялись. Измеряется осадкомером.