Նոր սահմանադրության ընդունումն էական նշանակություն ունի
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղիղ եթերում խոսում է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մասին, որը, ըստ վարչապետի, ձևակերպված և ամբողջականացված չէ մի փաստաթղթի մեջ։
Նա նշել է, որ այս ուղերձի առանցքային նպատակն է ներկայացնել Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության նախագիծը՝ 14 դրույթից բաղկացած, որն այս ընթացքում մշակել ենք։
Փաշինյանը, դրույթներից մեկում, խոսել է ՀՀ սահմանադրության մասին՝ նշելով, որ էական է համաժողովրդական հանրաքվեով նոր սահմանադրության ընդունումը, քանի որ գործող սահմանադրության ընդունման համար անցկացված նախկին բոլոր հանրաքվեները հանրային ընկալման մեջ ունեն լեգիտիմության լրջագույն պակաս։
«Նոր սահմանադրության ընդունման ռազմավարական նպատակն անցումն է պետականազուրկ ազգի մնացորդային գործելակարգից դեպի պետականակերտ ժողովրդի գործելակարգ»,- նշել է նա։

The adoption of a new constitution is of essential importance
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan speaks live on air about the ideology of the Real Armenia, which, according to the Prime Minister, is not formulated and completed in a single document.
He noted that the key goal of this address is to present the draft of the ideology of the Real Armenia, consisting of 14 provisions, which we have developed during this time.
Pashinyan, in one of the provisions, discussed the Constitution of the Republic of Armenia, noting that the adoption of a new constitution by a national referendum is essential since all previous referendums held to adopt the current constitution have a serious lack of legitimacy in the public perception.
“The strategic goal of adopting a new constitution is the transition from the residual system of operation of a stateless nation to the system of operation of a state-built people,” he noted.