«Հնարավոր է, երբ դառնում է հմտություն»․ Փաշինյանը՝ խաղաղության մասին
Խաղաղությունը հարևանների միջավայրում առանց կողմնակի աջակցության ապրելու հմտությունն է, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Իրական Հայաստանի մասին գաղափարախոսությունը ներկայացնելիս։
«Խաղաղությունն արտաքին հարաբերությունների վերջնանպատակն է: Երբ խաղաղությունը հաստատված է, այն շարունակում է մնալ արտաքին հարաբերությունների վերջնանպատակ, արտահայտվելով տնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցությամբ:
Խաղաղությունն, առաջին հերթին, տարածաշրջանային գործոն է, որովհետև խաղաղությունը կամ նրա բացակայությունն, առաջին հերթին, արտահայտվում է անմիջական հարևանների հետ հարաբերություններում, ապա միջազգային, ապա համաշխարհային:
Խաղաղությունը ռազմավարական և երկարաժամկետ առումով հնարավոր է, երբ դառնում է հմտություն, որը պիտի արտահայտվի հարևանների միջավայրում առանց արտաքին աջակցության և համագործակցված ապրելու կարողությամբ: Խաղաղությունն անվտանգության ամենահուսալի երաշխիքն է:
Անվտանգության ապահովման կարևորագույն բաղադրիչ են տարածաշրջանի երկրների փոխկախվածությունները, տարածաշրջանային և համաշխարհային մատակարարումների ցանցում և առևտրում երկրի ունեցած տեղը: Պաշտպանունակ բանակը նույնպես խաղաղության էական գործոն է, անկախության և պետականության էական բաղադրիչ»,- ասել է վարչապետը:

"It is possible when it becomes a skill." Pashinyan on peace
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan stated that peace is the skill of living in the environment of neighbors without external support while presenting the ideology of the Real Armenia.
"Peace is the ultimate goal of foreign relations. When peace is established, it remains the ultimate goal of foreign relations, expressed in economic, political, and cultural cooperation.
Peace is, first of all, a regional factor because peace or its absence is first expressed in relations with immediate neighbors, then internationally, and then globally.
Peace is possible in a strategic and long-term sense when it becomes a skill, which must be expressed in the ability to live in the environment of neighbors without external support and in cooperation. Peace is the most reliable guarantee of security.
The most critical components of ensuring security are the interdependence of the region's countries and the country's place in the regional and global supply chain and trade. A capable army is also an essential factor of peace, a necessary component of independence and statehood," the Prime Minister said.