ԵՄ ներմուծման ընթացակարգերում կատարվել են փոփոխություններ․ ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ԵՄ ներմուծման ընթացակարգերում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի ապրիլի 1-ից։
Մասնավորապես, 2025 թվականի ապրիլի 1-ից Եվրամիության մաքսային նախաժամանման ապահովության և անվտանգության համակարգը՝ «Ներմուծման վերահսկման համակարգ 2» (Import Control System 2 - ICS2), երկաթուղային և ավտոմոբիլային փոխադրողներից կպահանջի տրամադրել տվյալներ ԵՄ երկրներ ուղարկվող կամ դրանց տարածքով անցնող ապրանքների մասին՝ մինչև դրանց ժամանումը, «Մուտքի ամփոփիչ հայտարարագիր (Entry Summary Declaration - ENS)» փաստաթղթի միջոցով:
Տնտեսվարողները, որոնք պատրաստ չեն լինի մինչև նշված ամսաթիվը, պետք է դիմեն ԵՄ անդամ պետության Ազգային սպասարկման գրասենյակ (National Service Desk), որտեղ գրանցվել և ստացել են իրենց «EORI» համարը, որ պահանջեն տեղակայման պատուհան (Deployment window)՝ մինչև 2025 թվականի մարտի 1-ը: Տեղակայման պատուհանները տրվում են միայն դիմումի հիման վրա:
Ամբողջական տեղեկատվական փաթեթը կարելի է ներբեռնել` այստեղ:
Եվրոպական հանձնաժողովը կազմակերպում է ամենամսյա վեբինարներ (անգլերեն), որտեղ տնտեսվարողները կարող են բարձրացնել հարցադրումներ ICS2-ի գործառնական և տեխնիկական խնդիրների վերաբերյալ: Հաջորդ վեբինարը նախատեսված է մարտի 5-ին, իսկ մանրամասները հասանելի են՝ այստեղ:
Բացի այդ, Հանձնաժողովը կարող է կազմակերպել երկրի կամ տարածաշրջանի համար հատուկ ICS2 վեբինարներ՝ համաձայն հայցի:
ICS2-ի պահանջները վերաբերում են նաև փոստային և էքսպրես փոխադրողներին, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կողմերին, ինչպիսիք են լոգիստիկ մատակարարները: Որոշակի հանգամանքներում ԵՄ-ում հաստատված վերջնական բեռն ստացողները նույնպես պետք է ներկայացնեն ENS-ի տվյալները ICS2-ին: Ապահովության և անվտանգության տվյալների նմանատիպ պահանջներն արդեն ուժի մեջ են օդային, ծովային և ներքին ջրային բեռների փոխադրումների համար:

Changes have been made to EU import procedures. State Revenue Committee
The State Revenue Committee informs that changes have been made to EU import procedures, which will come into effect from April 1, 2025.
In particular, from April 1, 2025, the EU's pre-arrival customs security and safety system, the Import Control System 2 (ICS2), will require rail and road carriers to provide data on goods destined for or transiting EU countries before their arrival via an Entry Summary Declaration (ENS).
Economic operators who are not ready by this date should contact the National Service Desk of the EU Member State where they registered and received their EORI number to request a deployment window by March 1, 2025. Deployment windows are granted on application only.
The complete information package can be downloaded here.
The European Commission is organizing monthly webinars (in English) where economic operators can ask questions about ICS2's operational and technical issues. The next webinar is scheduled for March 5; details are available here.
In addition, the Commission may organize country- or region-specific ICS2 webinars upon request.
ICS2 requirements also apply to postal and express carriers and other stakeholders, such as logistics providers. Under certain circumstances, final consignees established in the EU must also submit ENS data to ICS2. Similar requirements for security and safety data are already in force for air, sea, and inland waterway freight transport.