Փաստեր Սևանա լճի մասին
Սևանա լիճ են թափվում 30 գետ և գետակ (այդ թվում՝ երկու խոշոր աղբյուրներ), որոնց գումարային ելքը կազմում է 24.0 խոր.մ/վրկ, ամենաջրառատ գետն Արգիճին է 5.38 խոր.մ/վրկ տարեկան միջին ելքով,
Բնական վիճակում Սևանա լիճ մուտք գործող ջրի 92% -ը գոլորշանում է,
Լճի երկարությունը մեծ առանցքով Ձկնագետի գետաբերանից (հյուսիս-արևմուտքում) մինչև Ծովակ գյուղը (հարավ-արևելքում) կազմում է 74 կմ, միջին լայնությունը 19.2կմ (ամենամեծ լայնությունը առանցքի նկատմամբ 32կմ է),
Սևանա լիճը հանքայնացման մակարդակով դասակարգվում է որպես քաղցրահամ լիճ, լճի ջուրը պատկանում է հիդրոկարբոնատային դասի մագնեզիումային խմբի առաջին տիպին,
Դիտարկումների պատմական տվյալների համաձայն, տարեկան կտրվածքով Սևանա լճի մակարդակն ամենից շատ՝ 131 սմ-ով, իջել է 1961 թվականին, իսկ ամենից շատ բարձրացել է 1988 թվականին՝ 72 սմ-ով,
Հայաստանում մեկ տարվա ընթացքում ձևավորվող վերականգնվող ջրային ռեսուրսները (գետային հոսքը) համարժեք է Սևանա լճի մոտ 6 մ հաստությամբ ջրի շերտի,
Լճում ափասառույց ձևավորվում է ամեն տարի, սակայն լիճը համատարած սառույցով ծածկվում է ոչ ամեն տարի: Վերջին տարիներին ամենաինտենսիվ համատարած սառեցում դիտվել է 2008 թվականին,
Սևանա լճի ջրի ջերմաստիճանը մակերևույթին տարվա մեջ միջինը կազմում է շուրջ 9.0˚C, ամռան-աշնան ընթացքում շուրջ 80-100 օր մակերևութային շերտը ունի ավելի քան 18˚C ջերմաստիճան,
Մինչև մակարդակի արհեստական իջեցումը, Բայկալ, Ժնև, Իսիկ-Կուլ լճերի հետ միասին համարվել է աշխարհի ամենաթափանցիկ լճերից մեկը, թափանցիկությունը բնական վիճակում կազմել է շուրջ 21մ։

Facts about Lake Sevan
30 rivers and streams (including two large springs) flow into Lake Sevan, the total discharge of which is 24.0 cubic meters/second; the most abundant river is the Argichi, with an average annual discharge of 5.38 cubic meters/second,
In its natural state, 92% of the water entering Lake Sevan evaporates,
The length of the lake along the central axis from the mouth of the Dzknaget River (in the northwest) to the village of Tsovak (in the southeast) is 74 km, the average width is 19.2 km (the greatest width relative to the axis is 32 km),
Lake Sevan is classified as a freshwater lake by the level of mineralization; the lake water belongs to the first type of the magnesium group of the hydrocarbon class,
According to historical observation data, the annual level of Lake Sevan decreased the most, by 131 cm, in 1961 and increased the most, by 72 cm, in 1988.
The renewable water resources (river flow) formed in Armenia during one year are equivalent to a water layer about 6 m thick in Lake Sevan.
The lake forms a sea ice layer every year, but the lake is not covered with ice all year round. In recent years, the most intense widespread freezing was observed in 2008.
Lake Sevan's surface water temperature averages about 9.0˚C per year. During summer-autumn, the surface layer stays at more than 18˚C for about 80-100 days.
Before the artificial lowering of the level, it was considered one of the most transparent lakes in the world, along with Lakes Baikal, Geneva, and Issyk-Kul. Its transparency in its natural state amounted to about 21m.