ԵՄ պատվիրակությունը այցելել է Բագրատաշեն և Այրում սահմանային անցակետեր
Պետական եկամուտների կոմիտեն ընդունել է Հայաստանում գտնվող Եվրոպական Միության փորձագիտական առաքելությանը՝ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի (VLAP) մշակման նպատակով:
Առաքելության նպատակն է գնահատել փաստաթղթերի պաշտպանության, սահմանների կառավարման և միգրացիայի ոլորտներում Հայաստանի պատրաստվածության ընդհանուր իրավիճակը, ինչպես նաև նպաստել վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստմանը:
ԵՄ գործընկերներին ներկայացվել են մաքսային վարչարարության ոլորտում ՊԵԿ ռազմավարական հիմնական ուղղությունները, վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները, մարտահրավերները և զարգացման հեռանկարները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սահմանային ընթացակարգերի կազմակերպմանն առնչվող  մի շարք հարցեր։
Առաքելության շրջանակում ԵՄ պատվիրակությունը այցելել է Բագրատաշեն և Այրում սահմանային անցակետեր՝ տեղում ծանոթանալու մաքսային մարմինների գործունեությանը։ Նախատեսվում է նաև այց «Զվարթնոց» օդանավակայան։

The State Revenue Committee has received the European Union expert mission in Armenia to develop a Visa Liberalization Action Plan (VLAP).
The mission aims to assess Armenia's overall preparedness in document protection, border management, and migration and contribute to preparing a Visa Liberalization Action Plan.
The EU partners were presented with the SRC's main strategic directions in customs administration, the reforms implemented in recent years, the challenges, and the development prospects.
Several issues related to the organization of border procedures were also discussed during the meeting.
Within the mission, the EU delegation visited the Bagratashen and Ayrum border checkpoints to learn about the customs authorities' activities on site. It is also planning to visit Zvartnots Airport.