«Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն վարպետության դաս է անցկացրել
Օրերս «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամը («Էնթերփրայզ Արմենիա»), «Ներդրումների խթանման գործակալությունների համաշխարհային ասոցիացիայի» (WAIPA – World Association of Investment Promotion Agencies) հրավերով, «Elevating Investment Facilitation: Strategic Case Insights» նստաշրջանում անցկացրել է վարպետության դաս՝ ներդրումային ծրագրերի աջակցման և հետներդրումային սպասարկման ծառայությունների արդյունավետության բարձրացման թեմայով:
Հայաստանի ներդրումների խթանման պետական գործակալություն, կիսվել է ներդրողների աջակցման և հետներդրումային սպասարկման իր փորձառությամբ՝ ներկայացնելով 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթ» զբոսաշրջային համալիրի հավակնոտ գաղափարի իրագործման օրինակը։ Միջոցառման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի ներդրումային միջավայրի գրավչությանը, դրա առանձնահատկություններին և «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ի ներդրումային խթանման ռազմավարությանը։
Ասոցիացիայի անդամ երկրների համար վարպետության դաս անցկացնելու հրավերը «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ստացել է նախորդ տարի՝ Սաուդյան Արաբիայում կայացած «Ներդրումների խթանման գործակալությունների համաշխարհային ասոցիացիա»-ի (WAIPA) 28-րդ համաժողովի ընթացքում։ Հրավերի համար հիմք էր դարձել համաժողովի շրջանակում անցկացված բարձրաստիճան հանդիպումներն ու պանելային քննարկումները, որոնց ընթացքում «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ներկայացրել էր ներդրումային ոլորտում իր գործառնություններն ու կառավարման փորձը՝ առաջացնելով մասնակիցների մեծ հետաքրքրությունը։
«Ներդրումների խթանման գործակալությունների համաշխարհային ասոցիացիան» ներդրումների խթանման գործակալությունների համաշխարհային միավորումն է, որը հիմնադրվել է 1995 թվականին և միավորում է 100-ից ավելի երկրների ներդրումային գործակալություններ՝ աջակցելով նրանց գիտելիքների փոխանակման, լավագույն փորձի զարգացման և ներդրումային միջավայրի բարելավման հարցերում։ «Էնթերփրայզ Արմենիա»-ն ասոցիացիայի անդամ է 2022 թվականից։

Recently, the Investment Support Center Foundation (Enterprise Armenia), at the invitation of the World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA), held a master class on improving the efficiency of investment program support and post-investment service at the "Elevating Investment Facilitation: Strategic Case Insights" session.
The State Investment Promotion Agency of Armenia shared its experience supporting investors and post-investment services, presenting an example of implementing the ambitious idea of the $1 billion "Myler Mountain Resort" tourist complex. The event also discussed the attractiveness of Armenia's investment environment and features and the investment promotion strategy of "Enterprise Armenia."
Enterprise Armenia was invited to conduct a master class for the association's member countries last year during the 28th conference of the World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA) in Saudi Arabia. The invitation was based on high-level meetings and panel discussions held within the framework of the conference, during which Enterprise Armenia presented its operations and management experience in the investment sector, arousing great interest among the participants.
The World Association of Investment Promotion Agencies, founded in 1995, is a global organization that unites investment agencies from more than 100 countries and supports them in exchanging knowledge, developing best practices, and improving the investment climate. Enterprise Armenia has been a member of the association since 2022.