ՀՀ հիվանդանոցներում և պոլիկլինիկաներում կդադարեն ֆլյուորոգրաֆիա անել
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է ընդունվել, ըստ որի Հայաստանի հիվանդանոցներն ու պոլիկլինիկաները կդադարեն ֆլյուորոգրաֆիա անել, իսկ համապատասխան սարքավորումները դուրս կբերվեն շահագործումից։
Որոշումն ընդունվեց` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, ըստ առողջապահության նախարարության եզրակացության, ֆլյուորոգրաֆիկ հետազոտությունը չի համապատասխանում ներկայիս բժշկագիտության պահանջներին։
Ֆլյուորոգրաֆիկ հետազոտությունն ունի ախտորոշման նվազ աստիճանի արդյունավետություն, գործնականում որոշ հիվանդությունների ժամանակ անհրաժեշտություն է առաջանում լրացուցիչ իրականացնել նաև ռենտգենաբանական կամ ճառագայթային այլ ախտորոշիչ հետազոտություններ (օր․՝ թվային ռենտգեն, համակարգչային տոմոգրաֆիա)։
Միաժամանակ տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ մի քանի անգամ իջել է թվային ռենտգեն հետազոտման սարքերի կողմից առաջացրած ճառագայթային ծանրաբեռնվածությունը՝ հավասարվելով ֆլյուորոգրաֆ սարքի կողմից առաջացվող ծանրաբեռնվածությանը։ Նույն միտումը դիտվում է նաև համակարգչային տոմոգրաֆիայի դեպքում։

В больницах и поликлиниках Армении прекратят проводить флюорографию
На сегодняшнем заседании правительства Республики Армения было принято решение, согласно которому больницы и поликлиники Армении прекратят проведение флюорографии, а соответствующее оборудование будет выведено из эксплуатации.
Решение было принято с учетом того, что, согласно заключению Министерства здравоохранения, флюорографическое исследование не соответствует современным требованиям медицины.
Флюорографическое исследование имеет низкую степень эффективности в диагностике, и на практике при некоторых заболеваниях возникает необходимость дополнительно проводить рентгенологические или другие лучевые диагностические исследования (например, цифровую рентгенографию, компьютерную томографию).
В то же время, с развитием технологий, лучевая нагрузка, создаваемая оборудованием для цифровой рентгенографии, снизилась в несколько раз и сравнялась с нагрузкой, создаваемой флюорографическим аппаратом. Та же тенденция наблюдается и в случае компьютерной томографии.