Անվտանգ համացանցը՝ երեխաների աչքերով
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում տեղի է ունեցել «Երեխաների առցանց անվտանգությունը երեխաների աչքերով» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում:
Միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ ԲՏԱ նախարարության և Հայաստանի օպերատորների միության կողմից՝ Հեռահաղորդակցության միջազգային միության հետ համագործակցությամբ, մասնակցում էին 10-16 տարեկան երեխաներ Երևանի և մարզերի տարբեր դպրոցներից:
Ողջունելով միջոցառման ներկաներին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության թվայնացման վարչության պետ Արշակ Քերոբյանը նշել է, որ ԲՏԱ նախարարությունն իրականացնում է մի շարք միջոցառումներ, որոնք միտված են համացանցում անվտանգ միջավայր ստեղծելուն և որ այս հանդիպումը նպատակ ունի լսել նաև երեխաների տեսակետն ու պատկերացումները այդ հարցի շուրջ:
Հայաստանի օպերատորների միության տնօրեն, Հեռահաղորդակցության միջազգային փորձագետ Քրիստինե Գյոնջյանն էլ իր խոսքում ընդգծել է, որ համացանցում յուրաքանչյուրը կարող է անել քայլեր, որոնք կարող են վնասել իրենց և այդ ռիսկը նվազագույնի հասցնելու համար անհրաժեշտ է բազմակողմանի մոտեցում, որտեղ ներգրավված կլինեն պետությունը, մասնավոր կառույցները և երեխայի ծնողը:
Այնուհետև քննարկումը տեղի է ունեցել օրակարգային երեք հարցերի շուրջ՝ Ի՞նչ ռիսկերի են բախվում երեխաները համացանցում և որո՞նք են դրանցից հրատապները: Ի՞նչ մեթոդներ կիրառել: Ո՞րն է պետության դերը:
Երեխաները քննարկման ընթացքում բարձրաձայնել են առկա խնդիրները և առաջարկել լուծումներ՝ ներկայացնելով իրենց պատկերացումներն առցանց անվտանգության ապահովման հարցում ծնողների, դպրոցի և պետության դերի վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին ամբողջացվել և մասնակից երեխաների կողմից ստորագրվել է խորհրդանշական մանիֆեստը՝ ուղղված կառավարությանը:

Safe internet through children's eyes
The RA Ministry of High-Tech Industry hosted a roundtable discussion on “Children’s Online Safety: Through the Eyes of Children.”
The event, organized by the RA Ministry of BTA and the Union of Operators of Armenia in cooperation with the International Telecommunication Union, was attended by children aged 10-16 from different schools in Yerevan and the regions.
Welcoming the event attendees, Arshak Kerobyan, Head of the Digitization Department of the RA Ministry of High-Tech Industry, noted that the Ministry of BTA is implementing several events to create a safe Internet environment and that this meeting also aims to hear the views and ideas of children on this issue.
In her speech, Christine Gyonjyan, Director of the Union of Operators of Armenia and International Telecommunications Expert, emphasized that anyone on the Internet can take steps to harm them. To minimize this risk, a multifaceted approach involving the state, private institutions, and the child should be used.
Then, the discussion focused on three agenda items: What risks do children face on the Internet, and which are urgent? What methods should be used? What is the role of the state?
During the discussion, the children raised existing problems and proposed solutions, presenting their ideas about the role of parents, schools, and the state in ensuring online safety.
At the end of the meeting, the participating children completed and signed a symbolic manifesto addressed to the government.