ԱԺ պատգամավորները բելգիացի գործընկերներին հրավիրել են այցելելու Հայաստան
ԱԺ պատվիրակությունը խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորությամբ աշխատանքային այցով Բելգիայում է: Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն աշխատանքային ճաշի ձեւաչափով հանդիպել են Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլս Վան Հուֆի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգերին վերաբերող հարցեր: Պատվիրակության անդամները բելգիացի գործընկերներին են ներկայացրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների ընթացքը, Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, տարածաշրջանային անվտանգային եւ հումանիտար բնույթի խնդիրները:
ԱԺ պատգամավորները կարեւորել են Բելգիայի կառավարության Կոալիցիոն համաձայնագրում ներառված` առաջին անգամ Հայաստանի ժողովրդավարության եւ ժողովրդավարական օրակարգին հետագա աջակցության անհրաժեշտությունն ու Բելգիայի խորհրդարանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը:

Депутаты НС пригласили бельгийских коллег посетить Армению
Делегация НС во главе со спикером парламента Аленом Симоняном находится с рабочим визитом в Бельгии. В рамках визита члены делегации НС РА, председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Саргис Ханданян и член комиссии Асмик Акопян, председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Арман Егоян в формате рабочего обеда встретились с председателем комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Королевства Бельгии, руководителем группы дружбы Бельгия-Армения Элс Ван Хооф и членами комиссии.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с двусторонней повесткой дня Армения-ЕС. Члены делегации представили своим бельгийским коллегам процесс переговоров между Арменией и Азербайджаном, проект «Перекресток мира», инициированный правительством Армении, а также вопросы региональной безопасности и гуманитарные вопросы.
Депутаты НС подчеркнули необходимость дальнейшей поддержки демократии и демократической повестки дня Армении, которая впервые была включена в Коалиционное соглашение бельгийского правительства, а также поддержку, оказываемую Армении парламентом Бельгии.