ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ 2024թ. մոտ 59 հազար քաղաքացի ներկայացրել է 2023 թվի հայտարարագրերը․ «Այս տարի արդեն 4451 քաղաքացի ներկայացրել է հայտարարագիր։ Կրթության և առողջապահության գծով սոցիալական կրեդիտներ կամ սոցիալական ծախս անցած տարի ստացել է 3732 քաղաքացի, այս տարի՝ 825։ Անցած տարի 340 մլն, իսկ այս տարի՝ մոտ 79 մլն դրամ են մեր հայրենակիցները ետ ստացել»,- ասել է նա։
ՊԵԿ նախագահը անդրադարձել է նաև հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում վարչարարությանը. «Մենք շտկման հնարավորություն ենք տալիս. քաղաքացին մի անգամ հայտարարագիր ներկայացնելիս հնարավորություն է ունենում երկրորդ անգամ շտկել, երկրորդը՝ երբ տեսնում ենք խնդիր, շտկման հնարավորություն ենք տալիս։ Երրորդը՝ նախազգուշացում ենք անում, չորրորդ քայլը նոր տուգանքն է՝ 5000 դրամ վարձու աշխատողների և քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով աշխատողների համար»։

Граждане, подавшие декларации, уже получили 79 млн драмов в виде социальных кредитов (ВИДЕО).
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Акопян сообщил, что в 2024 году около 59 тысяч граждан подали декларации за 2023 год. «В этом году уже 4451 гражданин подал декларацию. Социальные кредиты или социальные расходы в сфере образования и здравоохранения в прошлом году получили 3732 гражданина, а в этом году – 825. В прошлом году нашим соотечественникам было возвращено 340 млн драмов, а в этом году – около 79 млн драмов», – сказал он.
Председатель КГД также затронул вопрос администрирования в случае непредставления декларации: «Мы даем возможность исправления. Гражданин, подав декларацию один раз, имеет возможность внести исправления второй раз. Во-вторых, если мы видим проблему, даем возможность исправить ее. В-третьих, делаем предупреждение. Четвертый шаг – это уже штраф: 5000 драмов для наемных работников и работников, работающих по гражданско-правовым договорам».