ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբին:
Նախարարն ի թիվս այլնի բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ արդյունավետ և վստահելի համագործակցությունն ու շնորհակալություն հայտնել նախարարության կարիքները մշտապես հասցեագրելու համար: Նա կարևորել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի դերը ՄԱԿ կառույցների հետ համագործակցության համակարգման գործում:
Սրբուհի Գալյանը կարևորել է նախարարության մասնակցությունը Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության նոր 2026-2030 շրջանակի (UN Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF) մշակման աշխատանքներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԱՆ ռազմավարություններից բխող ոլորտային մի շարք հարցեր, ինչպես նաև՝ նախարարության 2025թ.-ի առաջնահերթությունները: Առանձնակի ուշադրություն է հրավիրվել համագործակցության հետևյալ ուղղություներին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում կարողությունների զարգացմանը, դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներին: Առաջարկվել է իրականացնել դատաիրավական բարեփոխումներին միտված ծրագրեր, ինչպես նաև՝ կոռուպցիայի հակազդման մարմինների շարունակական զարգացմանն ուղղված համատեղ օրակարգ մշակել:
Անդրադարձ է եղել նաև Անչափահասների արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին ՄԱԿ-ի շարունակական աջակցությանը: Փոխգործակցության շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սպասվող համատեղ ծրագրերի իրականացման եղանակների շուրջ:

The issue of constitutional reforms was discussed with the UN coordinator
RA Minister of Justice Srbuhi Galyan received the UN Resident Coordinator in the Republic of Armenia, Françoise Jacob.
The Minister, among other things, highly appreciated the effective and reliable cooperation with the UNDP and UNICEF and expressed gratitude for constantly addressing the Ministry's needs. She highlighted the role of the UN Resident Coordinator's Office in coordinating cooperation with UN structures.
Srbuhi Galyan highlighted the Ministry's participation in developing the new Armenia-UN Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF) for 2026-2030.
The meeting discussed several sectoral issues arising from the Ministry of Justice's strategies and priorities for 2025. Particular attention was paid to cooperation: protection of human rights, implementation of constitutional reforms, capacity development in the penitentiary and probation sectors, and reforms in the judicial and anti-corruption sectors. It was proposed that programs aimed at judicial and legal reforms be implemented and a joint agenda aimed at the continuous development of anti-corruption bodies be developed.
The UN's continued support for juvenile justice reforms was also discussed. Within the cooperation framework, an agreement was reached on implementing the expected joint programs.