ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբին:
Նախարարն ի թիվս այլնի բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ արդյունավետ և վստահելի համագործակցությունն ու շնորհակալություն հայտնել նախարարության կարիքները մշտապես հասցեագրելու համար: Նա կարևորել է ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի դերը ՄԱԿ կառույցների հետ համագործակցության համակարգման գործում:
Սրբուհի Գալյանը կարևորել է նախարարության մասնակցությունը Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության նոր 2026-2030 շրջանակի (UN Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF) մշակման աշխատանքներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԱՆ ռազմավարություններից բխող ոլորտային մի շարք հարցեր, ինչպես նաև՝ նախարարության 2025թ.-ի առաջնահերթությունները: Առանձնակի ուշադրություն է հրավիրվել համագործակցության հետևյալ ուղղություներին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում կարողությունների զարգացմանը, դատաիրավական ու հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներին: Առաջարկվել է իրականացնել դատաիրավական բարեփոխումներին միտված ծրագրեր, ինչպես նաև՝ կոռուպցիայի հակազդման մարմինների շարունակական զարգացմանն ուղղված համատեղ օրակարգ մշակել:
Անդրադարձ է եղել նաև Անչափահասների արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին ՄԱԿ-ի շարունակական աջակցությանը: Փոխգործակցության շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սպասվող համատեղ ծրագրերի իրականացման եղանակների շուրջ:

Министр юстиции Республики Армения Србуи Галян приняла постоянного координатора ООН в Армении Франсуаз Жакоб.
Министр, в частности, высоко оценила эффективное и надежное сотрудничество с Программой развития ООН и Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) и поблагодарила за постоянное внимание к потребностям министерства. Она подчеркнула важную роль офиса постоянного координатора ООН в координации сотрудничества с структурами ООН.
Србуи Галян отметила значимость участия министерства в разработке новой Рамочной программы сотрудничества Армения-ООН в области устойчивого развития на 2026-2030 годы (UN Sustainable Development Cooperation Framework – UNSDCF).
На встрече были обсуждены ряд отраслевых вопросов, вытекающих из стратегий министерства, а также приоритеты на 2025 год. Особое внимание было уделено следующим направлениям сотрудничества: защита прав человека, проведение конституционных реформ, развитие возможностей в пенитенциарной и пробационной сферах, реформирование судебно-правовой системы и антикоррупционной политики. Было предложено реализовать программы, направленные на реформу судебно-правовой системы, а также разработать совместную повестку по дальнейшему развитию антикоррупционных органов.
Также обсуждались реформы в сфере правосудия в отношении несовершеннолетних и продолжающаяся поддержка ООН в этом направлении. В рамках сотрудничества достигнута договоренность о способах реализации предстоящих совместных программ.