ImID-ն և հեռահաղորդակցության բջջային կապի 3 օպերատորները միավորում են ջանքերը eSIM Mobile ID-ի լուծումը գործարկելու համար
imID-ն և հեռահաղորդակցության բջջային կապի 3 օպերատորները միավորում են ջանքերը eSIM Mobile ID-ի լուծումը գործարկելու համար
imID-ն հայտարարում է Team Telecom Armenia-ի, Ucom-ի  և Viva-ի  կողմից նորարարական eSIM Mobile ID-ի լուծման գործարկման մասին: Նպատակ ունենալով հեշտացնելու քաղաքացիների՝ առցանց նույնականացման և էլեկտրոնային ստորագրության ակտիվացման գործընթացը՝ առաջիկայում կգործարկվի eSIM Mobile ID-ն։ Մինչ այդ Mobile ID-ն հնարավոր էր ակտիվացնել ցանկացած օպերատորի ֆիզիկական SIM քարտով՝ մոտենալով սպասարկման գրասենյակներ։
eSIM Mobile ID-ն զգալի թռիչք է Հայաստանի թվային առաջխաղացման մեջ՝ հնարավորություն տալով անհատներին և բիզնեսներին անվտանգ և անխափան շփվել թվային աշխարհի հետ: Այս ծառայությունը նախատեսված է հեշտացնելու և անվտանգ դարձնելու առցանց նույնականացումը և էլեկտրոնային ստորագրությունների ստացումը: Քաղաքացիները կարող են ստանալ իրենց eSIM Mobile ID-ն մարտի 29-ից՝ այցելելով հեռահաղորդակցության օպերատորի ցանկացած մասնաճյուղ իրենց նույնականացման քարտով:
Այս նշաձողն արտացոլում է imID-ի խորհրդի` Team Telecom Armenia-ի, Ucom-ի, Viva-ի, ինչպես նաև 10 բանկերի միասնական ներդրումը նորարարության և հասանելիության մեջ՝ Հայաստանը համապատասխանեցնելով համաշխարհային թվային չափանիշներին:
Իմ ԱյԴի ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է Հայաստանի 10 բանկերի և 3 հեռահաղորդակցության օպերատորների համատեղ ներդրմամբ՝ նպատակ ունենալով մատուցել առցանց նույնականացման, էլեկտրոնային ստորագրության և այլ թվային ծառայությունների բարձրակարգ լուծումներ: imID-ն տրամադրում է անվտանգ և վստահելի էլեկտրոնային ինքնության լուծումներ ինչպես անհատների, այնպես էլ կազմակերպությունների և պետական կառույցների համար: Մեր նպատակն է ապահովել էլեկտրոնային գործարքների անվտանգությունը, ամբողջականությունն ու գաղտնիությունը՝ համապատասխանելով Եվրամիության eIDAS կարգավորիչի ամենաբարձր չափանիշներին:

ImID и три мобильных оператора объединяют усилия для запуска решения eSIM Mobile ID
ImID объявляет о запуске инновационного решения eSIM Mobile ID операторами Team Telecom Armenia, Ucom и Viva. С целью упрощения процесса онлайн-идентификации граждан и активации электронной подписи в ближайшее время будет запущен eSIM Mobile ID. До этого момента Mobile ID можно было активировать только с физической SIM-картой любого оператора, обратившись в сервисные центры.
eSIM Mobile ID является значительным шагом в цифровом развитии Армении, позволяя частным лицам и бизнесу безопасно и беспрепятственно взаимодействовать с цифровым миром. Эта услуга предназначена для упрощения и обеспечения безопасности онлайн-идентификации и получения электронных подписей. Граждане смогут получить свой eSIM Mobile ID с 29 марта, посетив любой филиал телекоммуникационного оператора с удостоверением личности.
Этот важный шаг отражает совместные усилия совета ImID, Team Telecom Armenia, Ucom, Viva, а также 10 банков в сфере инноваций и доступности, что приближает Армению к мировым цифровым стандартам.
ООО «Им АйДи» было основано при совместных инвестициях 10 банков Армении и 3 телекоммуникационных операторов с целью предоставления передовых решений для онлайн-идентификации, электронной подписи и других цифровых услуг. ImID предлагает безопасные и надежные решения электронной идентификации как для частных лиц, так и для организаций и государственных структур. Наша цель — обеспечить безопасность, целостность и конфиденциальность электронных транзакций в соответствии с самыми высокими стандартами регламента eIDAS Европейского Союза.