Եվրամիության երկրների դեսպանները ժամեր առաջ Բրյուսելում հավանություն են տվել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մասին որոշմանը, որով եվրոպացի դիտորդները կմնան Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ևս երկու տարի՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։
«Ազատության» Եվրոպայի հարցերով խմբագիր Ռիկարդ Յոզվյակի հաղորդմամբ՝ Եվրամիությունն անփոփոխ է թողել առաքելության մանդատը, որ տրվել էր երկու տարի առաջ՝ նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ և հակամարտությունից տուժած շրջաններում միջադեպերի թվի նվազմանը, նվազեցնել այդ շրջաններում ապրող բնակչության համար վտանգի աստիճանը և դրանով նպաստել գետնի վրա հայ - ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
Դիտորդների կազմն ու թվաքանակը, ըստ որոշման նախագծի, կմնա անփոփոխ՝ 165 միջազգային ու 44 հայաստանցի աշխատող: Ըստ Հայաստանում ԵՄ առաքելության՝ այս որոշումը պետք է առաջիկայում հաստատվի նաև ԵՄ անդամ երկրների արտգործնախարարների կողմից, ինչը փաստացի ֆորմալ բնույթ է կրում, քանի որ այդ երկրների դեսպաններն այսօր արտահայտել են իրենց կառավարությունների տեսակետը՝ կողմ քվեարկելով նախագծին:
Առաքելության դիտարկման գոտին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, տարածվում է հայ - ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, ներառյալ՝ Նախիջևանի հատվածը։
«Հաշվի առնելով տարածքի զգալի չափերը՝ առաքելությունն իր տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներով ի վիճակի չէ նկատել սահմանի երկայնքով տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ», - տեղակայումից հետո հայտարարել էր դիտորդական առաքելությունը, մանրամասնելով՝ «պարեկները ձգտում են այցելել այն վայրեր, որտեղ տեղի են ունեցել միջադեպեր, այնուհետև զեկուցել այդ մասին Եվրամիության կենտրոնակայան՝ հիմք ընդունելով բաց աղբյուրներից ու վստահելի ականատեսներից ստացված տեղեկությունները»։

The term of the EU Monitoring Mission in Armenia has been extended by two years
EU ambassadors in Brussels hours ago approved a decision on the EU civilian mission in Armenia. The decision will allow European observers to remain in Armenia’s border regions for another two years, until February 19, 2027.
According to Rikard Jozwiak, Europe editor at RFE/RL, the EU has left the mission’s mandate unchanged. The mission was established two years ago to reduce the number of incidents in Armenia’s border and conflict-affected regions, reduce the level of danger for the population living in those regions, and thereby contribute to the normalization of Armenian-Azerbaijani relations on the ground.
According to the draft decision, the composition and number of observers will remain unchanged: 165 international and 44 Armenian staff. According to the EU mission in Armenia, this decision should also be approved shortly by the foreign ministers of the EU member states, which is formal since the ambassadors of these countries today expressed the point of view of their governments by voting in favor of the draft.
According to the official statement, the mission's observation zone extends along the entire length of the Armenian-Azerbaijani border, including the Nakhichevan section.
“Given the significant size of the territory, the mission is not able to observe every incident taking place along the border with the resources at its disposal,” the monitoring mission announced after its deployment, detailing that “patrols strive to visit the places where incidents have occurred and then report on them to the EU headquarters, based on information received from open sources and reliable eyewitnesses.”