Եվրամիության երկրների դեսպանները ժամեր առաջ Բրյուսելում հավանություն են տվել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մասին որոշմանը, որով եվրոպացի դիտորդները կմնան Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ևս երկու տարի՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։
«Ազատության» Եվրոպայի հարցերով խմբագիր Ռիկարդ Յոզվյակի հաղորդմամբ՝ Եվրամիությունն անփոփոխ է թողել առաքելության մանդատը, որ տրվել էր երկու տարի առաջ՝ նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ և հակամարտությունից տուժած շրջաններում միջադեպերի թվի նվազմանը, նվազեցնել այդ շրջաններում ապրող բնակչության համար վտանգի աստիճանը և դրանով նպաստել գետնի վրա հայ - ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
Դիտորդների կազմն ու թվաքանակը, ըստ որոշման նախագծի, կմնա անփոփոխ՝ 165 միջազգային ու 44 հայաստանցի աշխատող: Ըստ Հայաստանում ԵՄ առաքելության՝ այս որոշումը պետք է առաջիկայում հաստատվի նաև ԵՄ անդամ երկրների արտգործնախարարների կողմից, ինչը փաստացի ֆորմալ բնույթ է կրում, քանի որ այդ երկրների դեսպաններն այսօր արտահայտել են իրենց կառավարությունների տեսակետը՝ կողմ քվեարկելով նախագծին:
Առաքելության դիտարկման գոտին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, տարածվում է հայ - ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, ներառյալ՝ Նախիջևանի հատվածը։
«Հաշվի առնելով տարածքի զգալի չափերը՝ առաքելությունն իր տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներով ի վիճակի չէ նկատել սահմանի երկայնքով տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ», - տեղակայումից հետո հայտարարել էր դիտորդական առաքելությունը, մանրամասնելով՝ «պարեկները ձգտում են այցելել այն վայրեր, որտեղ տեղի են ունեցել միջադեպեր, այնուհետև զեկուցել այդ մասին Եվրամիության կենտրոնակայան՝ հիմք ընդունելով բաց աղբյուրներից ու վստահելի ականատեսներից ստացված տեղեկությունները»։

Послы стран Европейского Союза несколько часов назад в Брюсселе одобрили решение о миссии ЕС в Армении, согласно которому европейские наблюдатели останутся в приграничных районах Армении еще на два года — до 19 февраля 2027 года.
По сообщению редактора «Радио Свободная Европа» Рикарда Йозвяка, Европейский Союз оставил без изменений мандат миссии, который был утвержден два года назад: содействовать сокращению числа инцидентов в приграничных и пострадавших от конфликта районах Армении, снизить уровень опасности для населения, проживающего в этих районах, и тем самым способствовать урегулированию армяно-азербайджанских отношений на местах.
Состав и численность наблюдателей, согласно проекту решения, останутся неизменными — 165 международных и 44 армянских сотрудника. По данным миссии ЕС в Армении, это решение в ближайшее время должно быть утверждено также министрами иностранных дел стран-членов ЕС, что фактически носит формальный характер, поскольку послы этих стран сегодня выразили позицию своих правительств, проголосовав за проект.
Зона наблюдения миссии, согласно официальному сообщению, охватывает всю линию армяно-азербайджанской границы, включая участок Нахичевани.
«Учитывая значительные размеры территории, миссия не в состоянии отслеживать все инциденты, происходящие вдоль границы, имеющимися в ее распоряжении ресурсами», — заявила наблюдательная миссия после развертывания, уточнив: «Патрульные стремятся посещать места, где произошли инциденты, а затем сообщать об этом в штаб-квартиру Европейского Союза, основываясь на информации из открытых источников и показаниях надежных свидетелей».