Հայաստան են ժամանել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի գործընկերները
Հունվարի 29-31-ը հերթական աշխատանքային այցով Հայաստան են ժամանել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի գործընկեր կազմակերպություններից չորսի ներկայացուցիչները:
Մասնավորապես՝ Երևան են այցելել ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի հայեցակարգը մշակած և ներկայում գլխավոր հատակագծի սխեմատիկ նախագծման և համակարգման համար պատասխանատու գերմանական ճարտարապետաինժեներական GMP International GmbH Architects and Engineers ընկերության, ակադեմիական քաղաքի տեխնոլոգիական կլաստերի ձևավորման և նորարարությունների կառավարման մոդելի մշակման համար պատասխանատու Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի (TUM) և «Մյունխենի տեխնիկական համալսարան-միջազգային» (TUMint) կազմակերպության, ինչպես նաև ակադեմիական քաղաքի քաղաքաշինական զարգացման ռազմավարական շրջանակի մշակման համար պատասխանատու գերմանական RSUP (Rabe Strategic Urban Planning), տրանսպորտային շարժունակության նախագծի մշակումն իրականացնող իտալական «Սիստեմատիկա» ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Այցի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք մասնագիտական հանդիպումներ և քննարկումներ ակադեմիական համայնքի հետ:
Կյանքի մասին գիտությունների դպրոցի փորձի ներկայացում Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում
Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի Կյանքի մասին գիտությունների դպրոցի տնօրեն դոկտոր Տոբիաս Բիդոնը Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի գործընկերների հետ կքննարկի Հայաստանում գյուղատնտեսական կրթության և գիտության զարգացման հեռանկարները, մարտահրավերները և դրանք հաղթահարելու մոտեցումները՝ միաժամանակ կիսվելով Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի վերափոխման և Կյանքի մասին գիտությունների դպրոցի ձևավորման փորձով։
Նախատեսվում է նաև այցելություն Հ. Պետրոսյանի անվան հողագիտության, մելիորացիայի և ագրոքիմիայի գիտական ​​կենտրոն և հանդիպում ոլորտային գիտական կազմակերպությունների հետ։
Համալսարանների հետ աշխատաժողովներ
«Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի աջակցությամբ և մասնակցությամբ «Technical University Munich International GmbH» կազմակերպության ծրագրի համակարգող Ջորջետա Աուկտուրը և ծրագրի ղեկավար Ալինա Լաուքը աշխատաժողովներ կունենան Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի վարչական, կրթական և գիտական բնագավառների ներկայացուցիչների և ուսանողների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում նրանք կներկայացնեն Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի փոխակերպման փորձը՝ քննարկելով Հայաստանի տեխնիկական և տեխնոլոգիական բնագավառի կրթության և գիտության զարգացման տեսլականը, առկա մարտահրավերները և դրանք հաղթահարելու միջոցները։
Աշխատաժողով է նախատեսվում նաև ՀԱՊՀ անձնակազմի հետ ինժեներական կրթության և ուսուցման հեռանկարների վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ կկատարվի Հայաստանի զարգացման համար հիմնական մրցակցային ուղղություններին, ոլորտի զարգացման հեռանկարային միտումներին, ինչպես նաև ՀԱՊՀ-ում կրթության և հետազոտությունների հետագա վերափոխման տեսլականին։
Հանդիպում նորարարական, ձեռներեցական էկոհամակարգի ներկայացուցիչների հետ
Կրթական բնագավառի ներկայացուցիչների, գիտնականների և ուսանողների հետ քննարկումներին զուգահեռ՝ «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի և Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի թիմը Տեխնոլոգիական կլաստերի ձևավորման աշխատանքների շրջանակում քննարկում կունենա Հայաստանի ձեռներեցության և նորարարության էկոհամակարգի ներկայացուցիչների հետ։
Կքննարկվեն Հայաստանի էկոհամակարգի ներկա վիճակը, առանձնահատկությունները, զարգացման հնարավոր տեսլականը և կրթագիտական համակարգի ակնկալիքները։
Այցելություն գիտահետազոտական կազմակերպություններ
Ակադեմիական քաղաքի տեխնոլոգիական կլաստերի ձևավորման աշխատանքների շրջանակում տեղի կունենա ընդհանուր տեսլականի վերաբերյալ քննարկում «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի, Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի ներկայացուցիչների և գիտական կազմակերպությունների միջև (Հայկենսատեխնոլոգիա ԳԱԿ, ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն, ՀՀ ԳԱԱ Փորձաքննությունների ազգային բյուրո)։
Հանդիպում Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեում
«Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի չորս միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ տեղի կունենա հանդիպում ԲԿԳԿ-ում՝ նվիրված կատարված աշխատանքների ամփոփմանը և հետագա անելիքներին։
Հայաստան այցի շրջանակում նախատեսվում են նաև RSUP և «Սիստեմատիկա» ընկերությունների պատվիրակության անդամների հանդիպումներ պետական մի շարք կառույցների ներկայացուցիչների հետ։

В Армению прибыли партнеры программы «Академический город».
С 29 по 31 января с очередным рабочим визитом в Армению прибыли представители четырех партнерских организаций программы «Академический город».
В частности, в Ереван приехали представители немецкой архитектурно-инженерной компании GMP International GmbH Architects and Engineers, разработавшей концепцию генерального плана Академического города и отвечающей за его схематическое проектирование и координацию, а также специалисты из Мюнхенского технического университета (TUM) и «Technical University Munich International» (TUMint), ответственные за формирование технологического кластера и инновационной модели управления. Кроме того, в Армению прибыли представители немецкой компании RSUP (Rabe Strategic Urban Planning), разрабатывающей стратегические рамки градостроительного развития, и итальянской компании «Sistematica», занимающейся проектированием транспортной мобильности.
В рамках визита запланированы профессиональные встречи и обсуждения с академическим сообществом.
Презентация опыта Школы наук о жизни в Национальном аграрном университете Армении
Директор Школы наук о жизни Мюнхенского технического университета доктор Тобиас Бидон обсудит с партнерами Национального аграрного университета Армении перспективы развития сельскохозяйственного образования и науки, существующие вызовы и подходы к их преодолению. Он также поделится опытом трансформации Мюнхенского технического университета и формирования Школы наук о жизни.
Запланирован визит в Научный центр почвоведения, мелиорации и агрохимии им. Г. Петросяна и встречи с представителями профильных научных организаций.
Семинары с университетами
При поддержке и участии Фонда «Академический город» координатор программы Technical University Munich International GmbH Джорджетта Ауктур и руководитель программы Алина Лаук проведут семинары с представителями административных, образовательных и научных сфер Национального политехнического университета Армении и Национального университета архитектуры и строительства Армении.
В ходе встреч будет представлен опыт трансформации Мюнхенского технического университета, обсуждены перспективы развития технического и технологического образования и науки в Армении, существующие вызовы и пути их преодоления.
Также запланирован семинар с преподавательским составом НПУА по перспективам инженерного образования и обучения. В частности, будут рассмотрены основные конкурентные направления развития Армении, перспективные тенденции отрасли, а также видение дальнейшей трансформации образования и исследований в НПУА.
Встреча с представителями инновационной и предпринимательской экосистемы
Параллельно с обсуждениями с представителями образовательной сферы, учеными и студентами команда Фонда «Академический город» и Мюнхенского технического университета проведет встречу с представителями предпринимательской и инновационной экосистемы Армении в рамках работы по формированию Технологического кластера.
Будут обсуждены текущее состояние экосистемы, ее особенности, возможное видение развития и ожидания образовательной и научной системы.
Визит в научно-исследовательские организации
В рамках работ по формированию технологического кластера Академического города состоится обсуждение общей концепции между представителями Фонда «Академический город», Мюнхенского технического университета и научных организаций (Биотехнологический центр Армении, Научно-технологический центр органической и фармацевтической химии НАН РА, Национальное бюро экспертиз НАН РА).
Встреча в Комитете по высшему образованию и науке
С участием четырех международных партнеров программы «Академический город» в Комитете по высшему образованию и науке состоится встреча, посвященная подведению итогов выполненных работ и обсуждению дальнейших шагов.
В рамках визита в Армению также запланированы встречи членов делегации RSUP и «Sistematica» с представителями ряда государственных структур.