Մեր որոշմամբ բանակը ներառել ենք մեր պետական, ազգային արժեքների առաջին տողերում. վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձի առիթով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն: ԶՈՒ ստորաբաժանումների մասնակցությամբ նախ տեղի է ունեցել քայլերթ, որից հետո հանդիսավոր նիստ՝ ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմի մասնակցությամբ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդես են ելույթներով: Իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանին Հանրապետության պաշտպանության հարգելի՛ նախարար,
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հարգելի՛ պետ, նախարարի տեղակալներ,
Պարոնայք գեներալներ և սպաներ, տիկնայք և պարոնայք զինծառայողներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության բանակի ձևավորման 33-րդ տարեդարձի առիթով և ուզում եմ նախ և առաջ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ներկաներիդ և բացակայող բոլոր մեր զինծառայողներին, Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած ձեր ծառայության համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեր ընտանիքների բոլոր անդամներին, ովքեր ձեզ քաջալերում են, որպեսզի այս դժվար առաքելությունն իրականացնեք պատվով և անմնացորդ: Իմ ընկալմամբ, ձեր ընտանիքների անդամները ձեզ հավասար ծառայում են՝ անկախ նրանից կրում են զինվորական համազգեստ, թե ոչ, և նրանց այդ ծառայությունը մեծ գնահատանքի է արժանի նույնպես:
Այսօր մենք խոնարհվում և ծնկի ենք գալիս մեր բոլոր նահատակների առաջ: Եվ մենք ամեն անգամ պետք է վերադառնանք այն հարցին, թե ի վերջո ո՞րն է մեր նահատակների հիշատակը հարգելու ամենաուղիղ և ամենաճիշտ տարբերակը: Այս հարցի պատասխանը ես մի քանի անգամ առաջարկել եմ և համոզված եմ այդ պատասխանում՝ դա զարգացած, բարեկեցիկ, անվտանգ, ազատ և երջանիկ Հայաստանի Հանրապետությունն է: Ավելի փառավոր հուշարձան մեր նահատակներին չի կարող լինել, ու մենք մեր նահատակներին, նրանց հիշատակը հարգելու մեր ձևերին էլ պետք է անդրադառնանք:
Ես ներողություն եմ խնդրում մի փոքր շեղվելու համար, բայց երեկ մենք ներկա էինք մի շատ կարևոր բժշկական հաստատության բացման արարողությանը, որը բացի պետական բյուջեից, ֆինանսավորվել էր նաև մի հիմնադրամի կողմից, որը սփյուռքահայ ընտանիքը ստեղծել է իր նախնիներին հարգելու, նրանց հիշատակը հավերժացնելու համար: Ես համոզված եմ, իհարկե, որ նրանք այս ընթացքում նաև իրենց նախնիների հուշարձաններ են ֆինանսավորել, որը շատ կարևոր, մեր ավանդույթի համար էական արարողություն է, բայց մի ինչ-որ պահից նրանք որոշել են հիշատակը հարգելու և հավերժացնելու, կենսական, կյանքի շարունակականությունն ապահովող, մարդկանց ծառայող ներդրումներ անել:
Եվ ես կարծում եմ, որ մենք ավելի ու ավելի մեծ շեշտ պետք է դնենք մեր ոչ միայն նահատակների, այլև մեր զինծառայողների վաստակը գնահատելու համար, որովհետև, ի վերջո, նպատակը՝ և՛ նահատակների, և՛ բանակի, Հայաստանի Հանրապետությունն է՝ անվտանգ, զարգացած, բարեկեցիկ, երջանիկ: Եվ այս առումով, ուզում եմ մի դիտանկյունից նայել այն ընկալմանը, որ մենք մեր հանրապետության ստեղծման առաջին օրերից, հետագայում ավելի շատ, ունեցել ենք մեր բանակի նկատմամբ:
Բայց ես ուզում եմ նախ ներողություն խնդրել մեր բանակից, զինծառայողներից, մեր զինվորներից, հիմա կասեմ, թե ինչի համար: Բոլոր ղեկավարներն ուզում են և պետք լինեն հայրենասեր, բոլոր քաղաքական գործիչներն ուզում են և պետք է լինեն հայրենասեր, բոլոր քաղաքացիներն ուզում են և պետք է լինեն հայրենասեր, բոլոր հանդիսավարներն ուզում են և պետք է լինեն հայրենասեր: Բայց պրոբլեմն այն է, որ մենք մեր հայրենասիրության և հայրենասիրությունների ամբողջ պատասխանատվությունը դնում ենք զինվորի վրա: Ամեն ինչի և ամեն բանի պատասխանատվությունը դնում ենք զինվորի վրա: Մենք մեր պետականաշինության բացթողումները քողարկելով ասում ենք՝ դե, զինվորն իր գործը կանի: Մենք արտաքին քաղաքականության մեր բացթողումները լրացնելու համար ասում ենք՝ դե, զինվորը, հետևաբար նաև սպան, բանակն իր գործը պետք է անի: Մենք տնտեսության մեր բացթողումները լրացնելու համար ասում ենք՝ դե, զինվորի համար է արվում, զինվորն իր գործը կանի: Եվ մենք զինվորի և բանակի ուսերին հաճախ դնում ենք անտանելի բեռներ, և այդ բեռները ձևավորվում են բոլորիս՝ ամեն տեղ և ամենուր հայրենասեր լինելու մղումներից:
Բայց ի՞նչ եմ ես առաջարկում, արդյոք ես առաջարկում եմ հայրենասեր չլինել: Քավ լիցի, իհարկե, չեմ առաջարկում այդպիսի բան: Ես առաջարկում եմ, որ հայրենասիրության մեր մոդելը պատասխանատվություն դնի ոչ միայն բանակի ու զինվորի վրա, հերոսության առաքելություն ոչ միայն դնի բանակի ու զինվորի վրա, այլ ընդհակառակը՝ մեր հանրության և պետության բոլոր շերտերը՝ ամեն մեկն իրենց չափով կրեն, վերցնեն այդ պատասխանատվությունը և հայրենասիրության մեր օբյեկտը լինի այնպիսին, հայրենասիրության մեր բովանդակությունը լինի այնպիսին, որ չզոհաբերի զինվորին, որ չզոհաբերի բանակը:
Սա է պատճառը, որ ես ինքս շատ եմ խոսում և առաջարկում՝ «Հայրենիքը Պետությունն է» կարգախոսը, որովհետև սա է այն մոդելը, որը մեզ հնարավորություն է տալու առաջինը՝ զարգացնել պետությունը, երկրորդը՝ անտանելի բեռներ չդնել մեր զինվորի և բանակի վրա: Եվ մենք պետք է շատ հստակ հայտարարենք, որ որդեգրում ենք հայրենասիրության այն մոդելը, որը մեր բանակին, մեր զինվորին առաջարկում է շատ կոնկրետ խնդիր՝ պահպանել և պաշտպանել միջազգայնորեն ճանաչված մեր սահմանների, մեր տարածքների անվտանգությունը: Եվ սա է այն մոդելը, որի վրա պետք է կառուցենք մեր նոր, նորացված, թարմացված պաշտպանունակ բանակը: Սա է այն հենքը, որի վրա պետք է իրագործենք բանակի կերպափոխման այն հայեցակարգը, որն արդեն Անվտանգության խորհրդի հավանությանն է արժանացել:
Սա է այն հենքը, որի վրա պետք է հստակ խնդիր դնենք, որ այո՛, Հայաստանի Հանրապետությունում զինծառայողները պիտի ունենան բավարար, արժանապատիվ նյութական ապահովություն: Սա է այն հենքը, որի վրա կարող ենք ընդգծել՝ զինծառայությունը նաև աշխատանք է, որը զինծառայողների ընտանիքների համար պետք է ապահովի բարեկեցություն: Սա է այն ճանապարհը, որը ոչ մեկի հնարավորություն չի տա կասկածի տակ դնելու պաշտպանունակ բանակ ունենալու մեր լեգիտիմ իրավունքը:
Եվ իմիջիայլոց, ուզում եմ ձեզ ասել, որ հենց այս հայեցակարգի որդեգրման շնորհիվ է, որ մեզ հաջողվել է դիվերսիֆիկացնել անվտանգության ոլորտի մեր հարաբերությունները: Հակառակ դեպքում՝ մենք այդ հնարավորությունը չունենք, և կարծում եմ, որ ներկաները դրա մասին շատ լավ գիտեն: Հետևաբար, շատ կարևոր է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, քաղաքական գործիչները, Կառավարությունը, հանրությունը՝ կոնկրետանա հայրենասիրության իր մոդելի մեջ, որովհետև հայրենասիրության այն մոդելը, որը մենք որդեգրում ենք, դա ընկնում է զինվորի, զինվորականի, բանակի ուսերին: Մենք պետք է իմանանք՝ ինչ բեռ ենք դնում մեր բանակի ուսերին, մենք պետք է հասկանանք՝ այդ բեռը տանելի է, թե անտանելի:
Մեր զինվորականները, փառք նրանց, երբեք էլ չեն տրտնջում և երբեք էլ, համոզված եմ, չեն տրտնջա, բայց նրանց այս ուժեղ և արժանապատիվ կեցվածքը չպետք է օգտագործենք նրանց ուսերին անտանելի բեռներ դնելու համար: Չպետք է օգտագործենք մեր հայրենասիրության պատասխանատվությունն իրենց ուսերին դնելու և նրանց թիրախ դարձնելու համար:
Հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի առաջ Կառավարությունը, հանրությունը, պետությունը պետք է դնի միայն ու միայն միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների պաշտպանության և անվտանգության խնդիր: Եվ այս հենքի վրա, այո՛, մենք իրականացնում ենք բանակի խորքային բարեփոխումներ, և այս հենքի վրա մենք ունենալու ենք ուժեղ, պաշտպանունակ բանակ: Այս պարագայում որևէ մեկը չի կարողանալու կասկածի տակ դնել պաշտպանունակ բանակ ունենալու մեր իրավունքը, որևէ մեկը կասկածի տակ չի կարող դնել բարեկեցիկ զինվորական ունենալու մեր իրավունքը, որևէ մեկը կասկածի տակ չի կարող դնել ուժեղ պետություն, բարեկեցիկ և զարգացած պետություն ունենալու մեր իրավունքը: Իսկ այդ պետության համար ասել եմ և կրկին ուզում եմ ասել՝ առանցքային է սպայական դասի գոյությունն ու գիտակցությունը:
Մենք սա էլ պետք է արձանագրենք, որ այո՛, բանակի, Զինված ուժերի և ընդհանրապես սպայական դասն այն սյունն է, այն ողնաշարն է, որի շուրջ կառուցվում է պետությունը: Այո՛, ճիշտ է նշվում, որ մենք թերությունները չպետք է թաքցնենք, բայց մենք չպետք է թաքցնենք ո՛չ բանակի թերությունները, ո՛չ Կառավարության թերությունները, ո՛չ հանրային թերությունները, ո՛չ մասնավոր հատվածի թերությունները:
Դա էլ անարդար է, որ բոլորը նկատում են բանակի թերությունը, սակայն ասվում է՝ դիմացինի աչքի փուշը տեսնում ես, սեփական աչքի գերանը չես տեսնում: Սա է մեր ուղեգիծը՝ տեսնել բանակի թերությունները, բայց տեսնել բանակի թերության կապը մեզնից յուրաքանչյուրի թերության հետ, որովհետև բանակն օդից չէ, բանակը ձևավորվում է մանկապարտեզում, դպրոցում, թաղում, աշխատանքային կոլեկտիվներում: Բանակում այսօր չկա թեկուզ մի պրոբլեմ, թեկուզ մի թերություն, որը չի ծնվել բանակից դուրս: Այդպիսի պրոբլեմ գոյություն չունի: Բանակի բոլոր պրոբլեմները ծնվել են բանակից դուրս, բոլոր պրոբլեմները, ուրիշ բան՝ այդ պրոբլեմները կարող են գալ բանակում զարգանալ մի փոքր, ձևափոխվել, բայց չկա որևէ պրոբլեմ, որի սեփականատերը բանակն է, որ մենք կարող ենք ասել բանակն այս պրոբլեմը ստեղծեց: Գոյություն չունի այդպիսի պրոբլեմ:
Բոլոր պրոբլեմները բանակ գալիս են հանրությունից, մեր ընտանիքներից, մեր տներից, մեր թաղերից, մեր դպրոցներից, մեր մանկապարտեզներից, մեր քեֆերից, մեր հարսանիքներից, իրար հետ հարաբերվելու մեր ձևերից, և սա մենք պետք է հասկանանք, և սա մենք հասկանում ենք, որովհետև դուք պետք է իմանաք, որ Կառավարությունը դա հասկանում է:
Ես չեմ ուզի տպավորություն ստեղծվի, թե բանակում կա մի պրոբլեմ, անկախ նրանից, թե ով ինչքան է ներգրավված, որ մենք մեր մաշկի վրա չենք զգում: Որովհետև հատկապես այս դիրքում, երբ ամենօրյա ռեժիմով զբաղված ես այդ և այլ բազմաթիվ պրոբլեմներով, այդ պրոբլեմները չզգալ պարզապես հնարավոր չէ:
Այսօր մեր բանակի 33-րդ տարեդարձն է, մենք Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ, որը, իհարկե, առաջիկայում կփոխվի և կվերափոխվի, բայց մեր որոշմամբ բանակը ներառել ենք մեր պետական, մեր ազգային արժեքների առաջին տողերում: Այո՛, բանակը պետական արժեք է, ինձ համար առաջինը Հայաստանի Հանրապետությունն է, պետականությունը, անկախությունը և այդ պետականության ողնաշարը՝ բանակը, զինված ուժերը, իսկ բանակը և զինված ուժերը մարդիկ են առաջին հերթին: Եվ մարդիկ պետք է իրենց զգան գնահատված, մարդիկ պետք է իրենց զգան հարգված և մարդիկ պետք է իրենց զգան արժանապատիվ:
Ես կրկին ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել ձեր ծառայության համար: Դուք պետք է իմանաք, որ մենք հպարտանում ենք ձեզնով, հույս ենք դնում ձեզ վրա, և համոզված եմ, որ իրար հետ Հայաստանի Հանրապետությունն իր 29743 քառակուսի կիլոմետր տարածքով կդարձնենք անվտանգ, զարգացած, երջանիկ, պաշտպանված պետություն: Եվ մենք իրար հետ գտնվում ենք այդ ճանապարհին:
Նիկոլ Փաշինյանը Բանակի օրվա առիթով, հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ՊՆ մի խումբ զինծառայողների պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

By our decision, we have included the army in the forefront of our state and national values: Prime Minister
On the occasion of the 33rd anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Defense. First, a march was held with the participation of the Armed Forces units, followed by a solemn session with the involvement of the highest officers of the Armed Forces.
Prime Minister Nikol Pashinyan and Minister of Defense Suren Papikyan delivered speeches. In his remarks, the Prime Minister, in particular, noted:
"To the Honorable Minister of Defense of the Republic of Armenia,
Honorable Chief of the General Staff of the Armed Forces, Deputy Ministers,
Gentlemen, Generals and Officers, Ladies and Gentlemen Servicemen,
Dear Guests,
I congratulate all of us on the 33rd anniversary of the formation of the Army of the Republic of Armenia. First, I would like to thank you, those present and all our absent service members, for your service to the Republic of Armenia. I want to thank all the members of your families who encourage you to carry out this demanding mission with honor and without fail. In my opinion, your family members serve you equally, regardless of whether they wear a military uniform or not, and their service also deserves excellent appreciation.
Today, we bow and kneel before all our martyrs. And we must always return to the question of what is ultimately the most direct and correct way to honor the memory of our martyrs. I have offered the answer several times, and I am convinced of that answer: it is a developed, prosperous, safe, free, and happy Republic of Armenia. There cannot be a more glorious monument to our martyrs, and we must also reflect on them and how we honor their memory.
I apologize for the slight digression. Yesterday, we were present at the opening ceremony of a vital medical institution, which, in addition to the state budget, was also financed by a foundation that the Diaspora Armenian family created to honor its ancestors and perpetuate their memory. I am sure that during this time, they also funded monuments to their ancestors, a significant and essential ceremony in our tradition. Still, at some point, they decided to honor and perpetuate the memory, to make vital, life-sustaining, people-serving investments.
Let's emphasize appreciating the merits of our martyrs and our service members because, Ultimately, the goal is for both the martyrs and the army, the Republic of Armenia, to be safe, developed, prosperous, and happy. In this regard, I want to look at the perception that we have had towards our army from the first days of the creation of our republic, and even more so later, from one perspective.
But first, I want to apologize to our army, service members, and soldiers. Now, I will explain why. All leaders want and need to be patriotic, all politicians want and need to be patriotic, all citizens want and need to be patriotic, and all celebrants wish to and need to be patriotic. However, the problem is that we place all the responsibility for our patriotism on the soldier. We place the responsibility for everything and everything on the soldier. We hide the shortcomings of our state-building and say, "Well, the soldier will do his job." To fill our shortcomings in foreign policy, we say, "Well, the soldier, and therefore also the officer, the army must do its job." To fill our economic gaps, we say, "Well, it's done for the soldier; the soldier will do his job." We often place unbearable burdens on the shoulders of the soldier and the army, and these burdens are formed by the desire of all of us to be patriotic everywhere and everywhere.
But what am I proposing? Am I proposing not to be patriotic? Of course, I am not proposing such a thing. I suggest that our model of patriotism should place responsibility not only on the army and the soldier, not only on the army and the soldier, but on the contrary, all layers of our society and state should bear this responsibility, each to their extent, and our object of patriotism should be such that it does not sacrifice the soldier, does not sacrifice the army.
I often propose the slogan "The Homeland is the State" because this model will allow us to develop the state and, second, not place unbearable burdens on our soldiers and the army. We must declare very clearly that we are adopting the model of patriotism that offers our army and our soldiers a particular task: to maintain and protect the security of our internationally recognized borders and our territories. And this is the model on which we must build our new, renewed, updated defense-capable army. This is the foundation on which we must implement the concept of army transformation, which is already in the hands of the Ministry of Security and has been approved by the Council.
This is the basis on which we must clearly set the task that, yes, servicemen in the Republic of Armenia must have sufficient, decent material security. This is the basis on which we can emphasize that military service is also work, which must ensure the well-being of servicemen's families. This is the path that will not give anyone the opportunity to question our legitimate right to have a defensive army.
And by the way, it is precisely thanks to the adoption of this concept that we have managed to diversify our relations in the security sphere. Otherwise, we do not have that opportunity, and those present know about it very well. Therefore, it is essential that the Republic of Armenia, politicians, the Government, and the public become specific in their model of patriotism because the model of patriotism that we adopt falls on the shoulders of the soldier, the military, and the army shoulders. We need to know what burden we are placing on the shoulders of our army; we need to understand whether that burden is bearable or unbearable.
To their credit, our military never grumbles, and I am sure they never will, but we should not use their strong and dignified posture to place unbearable burdens on their shoulders. We should not use our patriotic responsibility to place it on their shoulders and make them a target.
Therefore, the Government, the public, and the state should set before the Armed Forces of the Republic of Armenia only the task of protecting and securing internationally recognized territories. And on this basis, yes, we are implementing deep reforms of the army, and we will have a strong, capable army. In this case, no one will be able to question our right to have a capable army; no one can question our right to have a prosperous military, and no one can ask for a strong right to have a state, a prosperous and developed state. For that state, I have said and want to say again that the existence and consciousness of the officer class are key.
We must also record this: Yes, the army, the Armed Forces, and the officer class are the pillars, the backbone around which the state is built. Yes, it is right to say that we should not hide the shortcomings, but we should not hide the failures of the army, the Government, the public, or the private sector.
It is also unfair that everyone notices the army's shortcomings, but it is said that you see the thorn in the other person's eye, but you do not see the log in your eye. This is our path: to see the shortcomings of the army, but to see the connection between the failures of the army and the weaknesses of each of us because the army does not come out of thin air; the army is formed in kindergartens, schools, neighborhoods, and work collectives. There is not a single problem in the army today, not even a single defect that was not born outside the army. Such a problem does not exist. All the problems of the army were born outside the army; all of the issues, something else—those problems can come to the army, develop a little, transform, but there is no problem that the army owns, that we can say the army created this problem. There is no such problem.
All the problems come to the army from society, from our families, our homes, our neighborhoods, our schools, our kindergartens, our parties, our weddings, and from our ways of relating to each other, and this we must understand and this we understand, because you must know that the Government understands this.
I do not want to create the impression that there is a problem in the army, regardless of who is involved, that we do not feel in our own skin. Especially in a position where you are busy with these and many other daily problems, it is simply impossible not to touch them.
Today is the 33rd anniversary of our army in the National Security Strategy, which will change and transform shortly. Still, by our decision, we have included the military in our state's first lines and national values. Yes, the army is a state value; for me, the first is the Republic of Armenia, statehood, independence, and the backbone of that statehood - the army, the armed forces, and the military and the armed forces are people first and foremost. People should feel appreciated, respected, and dignified.
Thank you all again for your service. You should know that we are proud of you and rely on you. I am sure that together, we will make the Republic of Armenia, with its 29,743 square kilometers, a safe, developed, happy, protected state. And we will. We are on that path together.
On the occasion of Army Day, Nikol Pashinyan awarded a group of servicemen of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia the Prime Minister's commemorative medal for their contribution to the security and defense of the homeland.