Այսօր ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 33-ամյակն է
1992 թվականի հունվարի 28-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրամանագրով ստեղծվեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, որի ենթակայությանը հանձնվեցին երկրում եղած ուժային կառույցներից որոշակի ստորաբաժանումներ, մասնավորապես՝ ներքին գործերի նախարարության պարեկապահակային գունդը, հատուկ նշանակության օպերատիվ գունդը, քաղաքացիական պաշտպանության գունդը և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կոմիսարիատը։
Իր հարցազրույցներից մեկում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ բանակի ստեղծման հիմքերը դրվել են ավելի վաղ՝ 1990 թվականի օգոստոսից։ Այն ժամանակ Խորհրդային Հայաստանում իշխանության եկավ Հայոց համազգային շարժումը՝ մայիսին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելով կոմունիստներին։
Նախարարների խորհրդի որոշմամբ ՆԳ նախարարությանն առընթեր ստեղծվել էր հատուկ ստորաբաժանում՝ կամավորության սկզբունքով։ Սա Հատուկ գունդն էր, որի առաջնային խնդիրներից էր սահմանամերձ շրջանների պաշտպանության և բնակչության անվտանգության ապահովումը։ Ինքնապաշտպանական խմբերը շատ արագ վերածվեցին կազմավորված բանակի։
Ձևավորվող Հայկական բանակի առաջին գործողություններից էր Հայոց ազգային բանակի՝ ՀԱԲ-ի զինաթափումը։ ՀԱԲ-ը քաղաքական-ռազմական խմբավորում էր, որ փորձում էր չենթարկվել հիմնադրվող պետության օրենքներին։ 1990 թվականի օգոստոսի 29-ին Գերագույն խորհրդի նախագահ և երկրի փաստացի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ստորագրությամբ ՀԱԲ-ը զինաթափվեց։
1990 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ստեղծվեց կազմավորման հիմնադիր խումբ Վազգեն Սարգսյանի ղեկավարությամբ։ Նա Գերագույն խորհրդում հանդես եկավ հայտարարությամբ և կոչ արեց անդամագրվելու կառույցին։ Սեպտեմբերի 3-ին առաջին զինվորագրվողները արդեն շարք էին կանգնել Գերագույն խորհրդի շենքի մոտակայքում։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ստեղծումից հետո արդեն նախարար Վազգեն Սարգսյանի հրամանով ստեղծվեց Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչությունը։ 1992 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստան ժամանեց խորհրդային բանակի 56-ամյա գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը և միանգամից նշանակվեց Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնակատար։
«Բանակում անհրաժեշտություն էր ծագել նաև կատարել կադրային փոփոխություններ։ Վազգեն Սարգսյանը գիտակցում էր, որ ինքը այլևս ի վիճակի չէ իրականացնել այդ նոր խնդիրները և կամովին, իր խնդրանքով, այդ պաշտոնը զիջեց ավելի պրոֆեսիոնալների։ Մենք հրավիրեցինք երկու չափազանց հմուտ զինվորականների՝ գեներալ-լեյտենանտներ Տեր-Գրիգորյանցին և Անդրեասյանին, որոնք այսօր ամբողջությամբ զբաղված են մեր բանակի կազմավորման հարցերով»,- պատմում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Իսկ արդեն 1992 թվականի մայիսին անցկացվեց անկախ Հայաստանի պատմության առաջին զորակոչը՝ հանրապետության ողջ տարածքում, ինչը բանակը համալրեց ժամկետային զինծառայողներով։ Եվ հենց այս զինծառայողների ուսերին պետք է դրվեին Արցախյան պատերազմի ամենափայլուն հաղթանակները, Արցախի շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծումը և Ադրբեջանին զինադադար պարտադրելը։
Հայկական բանակին էր վիճակված հաղթանակ կերտել Արցախյան առաջին պատերազմում, նաև՝ անցնել կազմավորման երկարատև ու դժվարին ուղի։

Today is the 33rd anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia
On January 28, 1992, President Levon Ter-Petrosyan decreed the establishment of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. Under its subordination, specific subdivisions of the country's law enforcement agencies were transferred, particularly the Ministry of Internal Affairs patrol regiment, the special purpose operational regiment, the civil defense regiment, and the military commissariat of the Republic of Armenia.
In one of his interviews, Levon Ter-Petrosyan noted that the foundations for the creation of the Army were laid earlier, in August 1990. At that time, the Armenian National Movement came to power in Soviet Armenia, defeating the communists in the parliamentary elections held in May.
By the decision of the Council of Ministers, a unique subdivision was voluntarily established under the Ministry of Internal Affairs. This was the Special Regiment, one of its primary tasks being to protect the border regions and ensure the security of the population. The self-defense groups very quickly turned into an army.
One of the first actions of the newly formed Armenian Army was disarming the Armenian National Army (ANA). The ANA was a political-military group that tried to defy the laws of the newly formed state. On August 29, 1990, the ANA was disarmed with the signature of Levon Ter-Petrosyan, the Chairman of the Supreme Council and the country's de facto leader.
On September 2, 1990, Vazgen Sargsyan led the creation of a founding group of the formation. He made a statement in the Supreme Council and called for membership in the structure. On September 3, the first recruits were already lined up near the Supreme Council building.
After the Ministry of Defense of the Republic of Armenia was established, the Operational Department of the General Staff of the Armed Forces was created by order of Minister Vazgen Sargsyan. On August 8, 1992, 56-year-old Lieutenant General of the Soviet Army Norat Ter-Grigoryants arrived in Armenia. They were immediately appointed Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia and Acting Chief of the Armed Forces General Staff.
"There was also a need to make personnel changes in the Army. Vazgen Sargsyan realized that he was no longer able to fulfill these new tasks and voluntarily, at his request, ceded this position to more professionals. We invited two extremely skilled military men, Lieutenant Generals Ter-Grigoryants and Andreasyan, who are now fully engaged in forming our Army," says Levon Ter-Petrosyan.
In May 1992, the first conscription in the history of independent Armenia was held throughout the republic, replenishing the Army with conscripts. It was on the shoulders of these soldiers that the most brilliant victories of the Artsakh War, the creation of a security zone around Artsakh, and the imposition of a ceasefire on Azerbaijan were to be placed.
The Armenian Army was destined to achieve victory in the first Artsakh War and undergo a long and difficult formation process.