Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Սիրիայի ԱԳ նախարարի հետ
Հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Դամասկոսում հանդիպում է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը փոխանցել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը՝ զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները սիրիական կողմի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Վահան Կոստանյանը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հումանիտար և բարեփոխումների իրականացման ոլորտներում, ինչպես նաև Սիրիայում առաջնահերթություն համարվող տարատեսակ այլ ծրագրերին:
Երկուստեք շեշտվել են Հայաստանի և Սիրիայի ժողովուրդների միջև առկա պատմական ամուր կապերը: Այս համատեքստում աջակցություն է հայտնվել Սիրիայում համերաշխության մթնոլորտի ձևավորմանը և ներառականությանն ուղղված ջանքերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման կարևորությունը:
Սիրիական կողմը բարձր է գնահատել ՀՀ պատվիրակության այցը Դամասկոս: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները:

Vahan Kostanyan met with the Syrian Foreign Minister
On January 27, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan met with Foreign Minister of the Syrian Arab Republic Asad Al-Shaibani in Damascus.
Expressing gratitude for the warm welcome, the deputy foreign minister conveyed the Armenian government's commitment to developing bilateral relations with the Syrian side. The interlocutors exchanged views on possible areas of cooperation.
Vahan Kostanyan confirmed the Armenian side's readiness to support the humanitarian and reform implementation sectors, as well as various other programs considered a priority in Syria.
Both sides emphasized the strong historical ties between the peoples of Armenia and Syria. In this context, support was expressed for efforts to create an atmosphere of solidarity and inclusiveness in Syria.
The interlocutors exchanged views on regional developments, emphasizing the importance of normalizing relations with neighbors.
The Syrian side highly appreciated the Armenian delegation's visit to Damascus. An agreement was reached to continue contacts.