Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ծրագրի շրջանակում հունվարի 21-23-ն աշխատանքային այցով Հայաստան է այցելել Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հունվարի 22-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում Կանզասի պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը:
Կողմերը, բարձր գնահատելով Հայաստան-Կանզաս նահանգային գործընկերության ծրագրի իրականացման ներկայիս մակարդակը, ընդգծել են, որ համագործակցային դաշտի ընդլայնման լավ հնարավորություններ կան, և պատրաստակամություն են հայտնել աշխատելու այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցերի:
Հունվարի 23-ին հյուրերին ընդունել է նաև ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը:

They touched upon the agenda of Armenia-US cooperation in the defense sector.
The Ministry of Defense reports that within the framework of the Armenia-Kansas cooperation program, a delegation led by the Adjutant General of the State of Kansas, Commander of the National Guard, Brigadier General Michael Venerdi, visited Armenia on a working visit on January 21-23.
On January 22, the Kansas delegation was received by the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan, at the administrative complex of the RA Ministry of Defense.
The parties highly appreciated the current level of implementation of the Armenia-Kansas state partnership program. They emphasized that there are good opportunities for expanding the field of cooperation and expressed their willingness to work in that direction.
During the meeting, the interlocutors also touched upon issues related to the agenda of Armenia-US cooperation in the defense sector.
On January 23, the guests were also received by Levon Ayvazyan, the Head of the Defense Policy and International Cooperation Department of the RA Ministry of Defense.