Քննչական կոմիտեի նախագահն ընդունել է ՌԴ դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Արթուր Պողոսյանը ողջունելով դեսպանին՝ կարևորել է ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան միջև ձևավորված միջազգային-իրավական համագործակցությունը:
ՌԴ դեսպանը շնորհավորել է Քննչական կոմիտեի նախագահին նշանակման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար:
Զրույցի ընթացքում Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադարձ է կատարել իրավական փոխօգնության շրջանակներում դեռևս չկատարված քննչական պահանջներին և հույս հայտնել, որ այդ ուղղությամբ կձեռնարկվեն գործուն քայլեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք քրեական վարույթներով քրեական արդարադատությունից խուսափող և ՌԴ-ում գտնվող մի շարք անձանց:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ պայմանավորվածություններ:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ապահովելու արդյունավետ փոխգործակցության բարձր մակարդակ՝ նշելով, որ դրանից է կախված նաև ընթացակարգերի պահպանմամբ համագործակցության հետագա զարգացումը:

Председатель Следственного комитета принял посла России
Сегодня председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина.
Артур Погосян, приветствуя посла, отметил важность международно-правового сотрудничества, сложившегося между Следственным комитетом Армении и посольством РФ.
Посол России поздравил Погосяна с назначением на должность и поблагодарил за инициативу встречи.
В ходе беседы председатель Следственного комитета затронул вопрос о нерешённых запросах в рамках правовой помощи и выразил надежду на активизацию действий в этом направлении.
Обсуждались также вопросы, связанные с отдельными уголовными производствами, в том числе с лицами, находящимися в России и уклоняющимися от уголовного правосудия.
В рамках встречи были достигнуты договорённости по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Обе стороны выразили готовность поддерживать высокий уровень эффективного взаимодействия, подчеркнув, что дальнейшее развитие сотрудничества зависит от соблюдения всех процедурных норм.