«ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը զարգացման օրակարգ է ապահովում ՀՀ-ի համար». Անդրեասյան
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ «ՀայԱրտ» մշակութային կենտրոնում ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հանդիպումը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ:
Անդրադառնալով նախորդ տարում գրանցած հաջողություններին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպաններին իրենց կարևոր հանձնառությունների համար:
«ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը, համատեղ ջանքերն ու աշխատանքը զարգացման օրակարգ են ապահովում Հայաստանի համար: ԵՄ-ի հետ մեզ միավորում են մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական, ավելի արդար և ազնիվ աշխարհում ապրելու արժեքները: Այս համատեքստում չափազանց մեծ է կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի ոլորտների նշանակությունը, որտեղ մարդկային կապիտալը զարգացման շարժիչ ուժն է»,- ասել է նախարարը:
Շեշտադրելով համագործակցության ուղղությունները՝ Ժաննա Անդրեասյանն առանձնացրել է Կրթության զարգացման մինչև 2030 թ. ռազմավարության շրջանակում իրականացված և ընթացող Հայաստան-ԵՄ համատեղ աշխատանքը։ Նախարարն առանձնակի կարևորել է նաև գիտության և մշակույթի ոլորտների համագործակցությունը՝ շեշտելով ուղիղ կապերի զարգացման և երկխոսության ամրապնդման կարևորությունը։
Ներկաներին ողջունել է նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը: Դեսպանը շեշտել է Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում՝ կարևորելով համատեղ իրականացված ծրագրերի ու ձեռքբերումների շարունակականությունը:ա

"Cooperation with the EU provides a development agenda for RA." Andreasyan
The Ministry of Education and Culture informs that the meeting of the ambassadors of the EU member states with the Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan took place at the "HayArt" cultural center at the initiative of the European Union Ambassador to the Republic of Armenia Vasilis Maragos.
Reflecting on the successes achieved in the previous year, MESCS minister Zhanna Andreasyan thanked the ambassadors for their essential commitments.
"Our cooperation, joint efforts, and work provide a development agenda for Armenia. We are united by human rights values and living in a more fair and honest world. In this context, education, science, culture, the importance of youth, and sports are where human capital drives development," said the minister.
Emphasizing the directions of cooperation, Zhanna Andreasyan singled out the Armenia-EU joint work implemented and ongoing within the framework of the Education Development Strategy until 2030. The minister also emphasized the importance of cooperation in science and culture, stressing the importance of developing direct ties and strengthening dialogue.
The ambassador of the European Union to Armenia, Vassilis Maragos, also welcomed the attendees. The ambassador emphasized the practical cooperation with Armenia in education, science, culture, sports, and youth, emphasizing the continuity of jointly implemented programs and achievements.