ՀՀ և ԱՄՆ մաքսային մարմինները փոխադարձ օգնություն կցուցաբերեն
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվել է Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև մաքսային ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը։
Դրանով հիմնավորվում են Հայաստանի և ԱՄՆ մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության հիմքերը, որոնք կտրամադրեն երկկողմ հարաբերությունների պատշաճ և լիարժեք կարգավորում, կհամագործակցեն առավել սերտորեն և կնպաստեն փոխադարձ շահավետ գործակցության հնարավորությունների ամրապնդմանը և ընդլայնմանը։
«ՀՀ կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև իրենց մաքսային մարմինների փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
Նախորդ տարվա հունիսի 11-ին ստորագրված համաձայնագիրը նախատեսում է, որ մաքսային մարմինները տեղեկատվություն փոխանակելու որոշակի ռեժիմ կունենան։ Նախատեսվում է պարզեցնել և հստակեցնել տեղեկատվության փոխանակման ընթացակարգերը մաքսային գործին վերաբերող ոլորտներում համագործակցության և փոխադարձ վարչական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով։

RA and US customs authorities will provide mutual assistance
The NA Standing Committee on Economic Affairs discussed Armenia's and the USA's agreement to cooperate in the customs sector.
This establishes the foundations of cooperation between the customs services of Armenia and the USA, which will provide proper and full regulation of bilateral relations, allow for closer cooperation, and contribute to the strengthening and expansion of opportunities for mutually beneficial cooperation.
Deputy Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia Raphael Gevorgyan presented the draft law on ratifying the agreement "between the government of the Republic of Armenia and the government of the United States of America on mutual assistance of their customs authorities" to the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly.
The agreement signed on June 11 of the previous year provides that the customs authorities will have a specific regime for exchanging information. To provide cooperation and mutual administrative assistance in the fields related to customs affairs, it is planned to simplify and clarify the information exchange procedures.