Կարևորվել է ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ՔԿ-ին ցուցաբերված աջակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոս Ջարի Բարնեթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալը ողջունելով Ջարի Բարնեթին՝ շնորհավորել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
Արսեն Այվազյանը կարևորել է երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակարդակը և
Արսեն Այվազյանը կարևորել է երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակարդակը և ԱՄՆ դեսպանատան կողմից համակարգին ցուցաբերված աջակցությունը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոս Ջարի Բարնեթը շնորհակալություն է հայտնել Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանին՝ անդրազգային բնույթի հանցագործությունների ոլորտում առաջացող հրատապ խնդիրների շուրջ տեղեկատվության արագ փոխանակման համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերով ապահովելու համագործակցության շարունակականությունը:

The support provided by the US Embassy to the CC was highlighted.
Arsen Ayvazyan, Deputy Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, received a delegation led by the US Consul General in Armenia, Jari Barnett, today.
Welcoming Jerry Barnett, the Deputy Chairman of the Investigative Committee, congratulated him on assuming the position of US Consul General in Armenia.
Arsen Ayvazyan highlighted the high level of cooperation between the law enforcement systems of the two countries.
Welcoming Jari Barnett, the Deputy Chairman of the Investigative Committee congratulated him on assuming the position of US Consul General in Armenia.
Arsen Ayvazyan emphasized the high level of cooperation between the two countries law enforcement systems and the support provided by the US Embassy.
The US Consul General in Armenia, Jari Barnett, thanked Arsen Ayvazyan, the Deputy Chairman of the Investigative Committee, for quickly exchanging information on the urgent problems in transnational crimes.
At the end of the meeting, the parties expressed their readiness to ensure the continuity of cooperation through joint efforts.