«Հայաստանում դրվագային կոռուպցիա կա». Գալյան
ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը նշել է, որ Հայաստանում կա դրվագային կոռուպցիա՝ կրկնելով, որ չկա համակարգային կոռուպցիա։
«Համակարգային կոռուպցիան բրգաձև երևույթ է, երբ բուրգի ստորին հատվածում գտնվող աշխատակիցները՝ լինի դա որևէ կառույց, թե այլ համակարգ, վերցնում են կաշառք կամ իրականացվում են այլ կոռուպցիոն գործողություններ։ Այդ կաշառքը աստիճանաբար կարող է հասնել բուրգի գագաթը, որտեղ կարող են հայտնվել նաև բարձր պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ նախարարները»,- ասել է նախարարը։
Անդրադառնալով պաշտոնյաների հետ կապված կոռուպցիոն պատմություններին՝ նախարարը նշել է. «Բարեբախտաբար, մենք ունենք այնպիսի պետություն, որտեղ որևէ նախարար, փոխնախարար կամ բարձրաստիճան պաշտոնյա երաշխավորված չի, որ իր նկատմամբ քրեական հետապնդում չի սկսվի։ Եվ, հակառակը, նրանք կարող են երաշխավորված լինել, որ քրեական հետապնդում կլինի»,- հավելեց նա։
Նախարարը նաև ընդգծեց, որ կոռուպցիան, որպես երևույթ, եղել է միշտ, այն նավարկում է հասարակությունների զարգացման հետ համընթաց, իսկ երկրներում դրա ծավալներն ու դրսևորումները տարբեր են՝ կախված դրանց զարգացածության աստիճանից․
«Կոռուպցիան արատավոր երևույթ է, որը շարունակվելու է, բայց պետության խնդիրը պետք է լինի դա նվազագույնի հասցնելը»։

«В Армении есть эпизодическая коррупция»: Галян
Министр юстиции Армении Србуи Галян заявила, что в стране присутствует эпизодическая коррупция, подчеркнув, что системной коррупции нет.
«Системная коррупция — это пирамидальная структура, когда сотрудники на нижних уровнях пирамиды, будь то в какой-либо организации или системе, берут взятки или совершают иные коррупционные действия. Эти взятки постепенно поднимаются к вершине пирамиды, где могут оказаться высокопоставленные должностные лица, включая министров», — отметила министр.
Комментируя случаи коррупции среди должностных лиц, Галян заявила:
«К счастью, у нас есть государство, где ни один министр, заместитель министра или высокопоставленный чиновник не может быть уверен в том, что против него не будет начато уголовное преследование. Наоборот, они могут быть уверены, что, если это необходимо, уголовное преследование будет начато».
Министр также подчеркнула, что коррупция, как явление, существует всегда и развивается параллельно с обществом. В разных странах масштабы и проявления коррупции зависят от уровня их развития:
«Коррупция — это порочное явление, которое будет продолжаться, но задача государства — свести ее к минимуму».