Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբերի հանդիպում՝ երկկողմ համագործակցության և խաղաղության հարցերի շուրջ
Հայաստանը մեծապես կարևորում է բարեկամ Իրանի հետ բազմադարյա պատմություն ունեցող կապերը և համապարփակ համագործակցության խորացումը: Այս համատեքստում կարևոր է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը՝ որպես փոխըմբռնման և փոխվստահության յուրօրինակ կամուրջ:
ԻԻՀ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը հունվարի 13-ին խորհրդարանում հյուրընկալելիս այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Նարեկ Բաբայանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը մանրամասն խոսել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության և ոլորտային մի շարք ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտության մասին: Այս համատեքստում Նարեկ Բաբայանն ընդգծել է տարածաշրջանային խաղաղության գործոնը և նշել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի մոտեցումն այս հարցում:
«Տարածաշրջանում տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը մեր Կառավարության առաջնահերթություններից է: Այդ հարցում մեր պատկերացումներն ամփոփված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում, որին Իրանը տվել է իր դրական եզրակացությունը և ողջունել է: Հավատացած ենք, որ այդ նախագծի կյանքի կոչման հարցում Իրանը նույնպես պետք է ունենա իր առանցքային դերակատարությունը»,- փաստել է բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Հարևան երկրների հետ կապերի համատեքստում Նարեկ Բաբայանն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասներին՝ ընդգծելով. «Գիտակցելով, որ տարածաշրջանային խաղաղությունը ենթադրում է հավաքական պատասխանատվություն՝ Հայաստանն այդ գործընթացում ստանձնել է իր բաժին պատասխանատվությունը և ակնկալում է տարածաշրջանի մյուս դերակատարների մասնակցությունը»:
Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Շահվերդյանը ևս կարևորել է խորհրդարանական ձևաչափով համագործակցության խորացումը, փոխայցերի նշանակությունը երկկողմ օրակարգի առաջմղման հարցում:
«Հայաստանն իր ուրույն տեղն ու դիրքն ունի մեր արտաքին քաղաքականության մեջ: Հարևան պետությունների հետ հարաբերություններում կարևորում ենք ՀՀ-ի հետ համագործակցությունը: Մենք ունենք քաղաքակրթական մեծ անցյալ, երկու երկրների և ժողովուրդների միջև կան պատմամշակութային խոր կապեր»,- այս մասին նշել է Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի հայազգի ղեկավարը:
ԻԻՀ Մեջլիսի խորհրդարանական պատվիրակության հետ հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի անդամներ Վաղարշակ Հակոբյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Գուրգեն Մելքոնյանը, Մարիամ Պողոսյանը, Գեղամ Նազարյանը, Դավիթ Դանիելյանը, Իրինա Գասպարյանը, Քրիստինե Վարդանյանը և Գեղամ Մանուկյանը:
Կողմերն անդրադարձել են առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը, բեռնափոխադրումներին վերաբերող հարցերին: Նրանք հույս են հայտնել, որ կարվի հնարավորը ՀՀ-ԻԻՀ սահմանված տնտեսական նշաձողը 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելու ուղղությամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև մի շարք ոլորտներում կապերի խթանման, ԵԱՏՄ-ԻԻՀ համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Հայ և իրանցի պատգամավորները համոզմունք են հայտնել, որ կշարունակեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված իրենց ջանքերը:

Meeting of Armenia-Iran friendly groups on issues of bilateral cooperation and peace
Armenia attaches great importance to the centuries-old ties and deepening of comprehensive cooperation with friendly Iran. In this context, friendly groups play a unique role as a bridge of mutual understanding and mutual trust.
Narek Babayan, head of the RA NA Armenia-Iran friendship group, stated this while hosting the delegation of the Iran-Armenia friendship group of the IRI Mejlis in the parliament on January 13.
The head of the friendly group spoke in detail about the need for bilateral economic cooperation and the implementation of several sectoral programs. In this context, Narek Babayan emphasized the regional peace factor and noted that Armenia highly appreciates Iran's approach.
"Unblocking the economic infrastructure in the region is one of our government's priorities. Our views on this matter are summarized in the Crossroads of Peace project, to which Iran has given its positive conclusion. We believe that Iran should also play a key role in the implementation of this project," the leader of the friendly group stated.
In the context of relations with neighboring countries, Narek Babayan discussed the details of the process of normalizing relations with Azerbaijan, emphasizing, "Aware that regional peace implies collective responsibility, Armenia has assumed its share of responsibility in that process and expects the participation of other actors in the region."
Ara Shahverdyan, head of the Mejlis Iran-Armenia friendship group, also emphasized the deepening of cooperation in the parliamentary format and the importance of mutual visits in promoting the bilateral agenda.
"Armenia has its place and position in our foreign policy. We value cooperation with neighboring countries. We have a great cultural past, and there are deep historical and cultural ties between the two countries and peoples," said Iran-Armenia, the head of the friendly group of Armenians.
Vagharshak Hakobyan, Shirak Torosyan, Gurgen Melkonyan, Mariam Poghosyan, Gegham Nazaryan, Davit Danielyan, Irina Gasparyan, Christine Vardanyan, and Gegham Manukyan also participated in the meeting with the parliamentary delegation of the IRI Mejlis.
The parties discussed issues related to the increase in trade turnover and cargo transportation. They expressed hope that the RA-IRI economic benchmark could be increased to 3 billion US dollars.
The Armenian and Iranian MPs expressed their belief that they will continue their efforts to develop and strengthen bilateral relations.