236 մլն եվրո՝ Սյունիքի նոր ճանապարհային հանգույցի կառուցման համար
Գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև «Հայաստան. Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի ծրագիր» Կայուն զարգացման եվրոպական հիմնադրամ + Հատուկ ներդրումային պատուհան 1» ֆինանսական պայմանագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Պայմանագիրը 236 մլն եվրո գումարի չափով է: Նախատեսված միջոցներն ուղղվելու են Սյունիքի մարզում Սիսիանի և Քաջարանի միջև նոր 60 կմ երկարությամբ մեկ երթևեկելի մասի ճանապարհային հանգույցի կառուցման ընդհանուր ծրագրի մի մասի ֆինանսավորմանը։
Ծրագիրը կիրականացվի երեք ենթահատվածներով՝ Հյուսիսային ենթահատված (Հյուսիսային ճանապարհահատված Սիսիանից մինչև Շենաթաղ)՝ 27.1 կմ երկարությամբ, Բարգուշատի թունել՝ 8.6 կմ երկարությամբ, Հարավային ենթահատված` 24.25 կմ երկարությամբ: Ծրագրի շրջանակում կկառուցվեն ասֆալտբետոնե պատվածքով 11.1մ լայնությամբ (այդ թվում` ամրացված կողնակներ), 3 երթևեկելի գոտիներով (3.30մ) ճանապարհ, 4.7 կմ երկարությամբ 27 կամուրջներ և 12.5 կմ ընդհանուր երկարությամբ 9 թունելներ, որոնցից ամենաերկարը Բարգուշատի թունելն է՝ 8.6 կմ երկարությամբ։
Պայմանագրով սահմանված են նաև բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունների, կլիմայի փոփոխության վրա ազդեցության մեղմացման պահանջներ, ԵՄ հրահանգներին համապատասխանող ճանապարհային անվտանգության միջոցառումներ: Ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2033 թ. դեկտեմբերը: Ճանապարհահատվածի կառուցումը կնպաստի ապրանքաշրջանառության մեծացմանը, տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանը, տարանցիկ տրանսպորտի ներգրավմանը և տուրիզմի զարգացմանը:

236 million euros for the construction of a new road interchange in Syunik
The executive approved the agreement between the Republic of Armenia and the European Investment Bank "Armenia; Project of the Sisian-Kajaran Road Section," European Fund for Sustainable Development + Special Investment Window 1," to the draft RA law "On ratifying the financial agreement."
The contract is for 236 million euros.
The project will be implemented in three sub-sections: the northern sub-section (the road cut from Sisian to Shenatagh) with a length of 27.1 km, the Bargushat tunnel with a length of 8.6 km, and the southern sub-section with a length of 24.25 km. As part of the project, 11.1 m wide asphalt concrete pavement (including reinforced sides) will be built. With traffic lanes (3.30 m) road, 27 bridges with a length of 4.7 km, and nine tunnels with a total length of 12.5 km, the longest of which is the Bargushat tunnel with a length of 8.6 km.
The contract also defines requirements for mitigating environmental and social impacts, climate change, and road safety measures by EU directives. December. The construction of the road section will contribute to increasing goods turnover, reducing transport costs, involving transit transport, and developing tourism.