Ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքն առաջացրել է ծանր հետևանքներ․ ՔԿ
ՀՀ ԶՈՒ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից ռազմական դրության ընթացքում իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքն առաջացրել է ծանր հետևանքներ, հայտնում են ՔԿ-ից։
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ԶՈՒ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Տ․Խ․-ն, ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի մարտական կարգադրության համաձայն նշանակված լինելով որպես Զորքերի հարավային խմբավորման հրամանատար՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-17-ն ընկած ժամանակահատվածում, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք, այն է՝ չի ստեղծել հարավային խմբավորման կառավարման կետ՝ իր բոլոր տարրերով, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում լիարժեք չի կատարել կառավարմանը բնորոշ մի շարք միջոցառումներ, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Մասնավորապես, վերջինիս գործողությունները հանգեցրել են ԶՈւ բանակային բնագծի պաշտպանության ձախողմանը, խարխլել զորքերի կառավարման համակարգը, խափանվել է առաջադրված մարտական խնդրի կատարումը, արդյունքում հակառակորդն օգտվել է ստեղծված իրավիճակից և անխոչընդոտ տիրացել ռազմավարական բարձունքի, ճեղքել է առկա բնագիծը, մեկ այլ դեպքում շրջանցել է յուրային ստորաբաժանումներին և զարգացնելով գրոհը՝ տիրապետության տակ է վերցրել խմբավորման պաշտպանությանը հանձնված տարածքները։
2025 թվականի հունվարի 3-ին Տ․Խ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ)։
2025 թվականի հունվարի 4-ին Տ․Խ․-ն ձերբակալվել է դատարան ներկայացվելու համար։ Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար։
2025 թվականի հունվարի 5-ին դատարանը բավարարել է միջնորդությունը և Տ․Խ․-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը։

Халатное отношение к исполнению служебных обязанностей повлекло тяжкие последствия. СК
Бывший высокопоставленный чиновник Вооруженных сил РА в период военного положения проявил халатное отношение к выполнению своих служебных обязанностей, что повлекло тяжкие последствия, сообщает Следственный комитет.
В рамках уголовного дела, расследуемого Управлением по особо важным делам Главного военного следственного управления Следственного комитета, установлены факты, свидетельствующие о том, что бывший высокопоставленный офицер ВС Армении Т.Х., будучи назначенным командующим Южной группы войск согласно боевому распоряжению начальника Генерального штаба ВС РА в период военного положения, объявленного решением правительства РА 27 сентября 2020 года, проявил халатное отношение к выполнению своих служебных обязанностей в период с 7 по 17 октября 2020 года.
В частности, он не организовал управление Южной группировкой войск в полном объёме, не обеспечил выполнение ряда ключевых мероприятий управления боевыми действиями, что по неосторожности привело к тяжким последствиям.
Его действия привели к провалу обороны линии фронта, подрыву системы управления войсками, срыву выполнения боевой задачи. В результате противник воспользовался сложившейся ситуацией, беспрепятственно овладел стратегической высотой, прорвал линию обороны и, в другом случае, обошёл собственные подразделения, развив атаку и захватив территории, переданные под охрану группы.
3 января 2025 года против Т.Х. было возбуждено уголовное преследование по части 3 статьи 376 Уголовного кодекса Республики Армения (халатное отношение к службе).
4 января 2025 года Т.Х. был задержан для представления в суд. В тот же день в Первую инстанцию суда общей юрисдикции города Ереван было подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
5 января 2025 года суд удовлетворил ходатайство, и в отношении Т.Х. была избрана мера пресечения в виде ареста.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке вступившим в законную силу приговором суда.