Երկրաշարժ Վրաստանում․ այն զգացվել է Շիրակի և Լոռու մարզերում
Սույն թվականի դեկտեմբերի 28-ին` տեղական ժամանակով ժամը 15:44-ին (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 11։44-ին) ՀՀ ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային  ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 41․40⁰ և արևելյան երկայնության 44.18⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Վրաստան՝ Դմանիսի քաղաքից 8 կմ հյուսիս-արևմուտք, օջախի 10 կմ խորությամբ 4.2 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Երկրաշարժը զգացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում և Բավրա, Ղազանչի, Աշոցք, Մուսայելյան գյուղերում, ինչպես նաև Լոռու մարզի Տաշիր, Ստեփանավան քաղաքներում և Մեծավան, Սարչապետ, Միխայելովկա գյուղերում՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ։

Earthquake in Georgia it was felt in the Shirak and Lori regions
On December 28 of this year, at 15:44 local time (at 11:44 GMT), the seismological network of the Seismic Protection Territorial Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia registered Georgia with the geographical coordinates of 41.40⁰ north latitude and 44.18⁰ east longitude: 8 km northwest of the city of Dmanisi, at a depth of 10 km 4.2 magnitude earthquake.
The strength of the underground shock in the epicentral zone was 5–6 points.
The earthquake was felt in Gyumri city of the Shirak region and Bavra, Ghazanchi, Ashotsk, and Musayelyan villages, as well as Tashir and Stepanavan cities and Metsavan, Sarchapet, and Mikhayelovka villages of the Lori region, with a magnitude of 3-4.