«Միջազգային ռադիոցանցի» բաժնետոմսերի 100 տոկոսը փոխանցվել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությանը
Նորատուսի «Միջազգային ռադիոցանցի» բաժնետոմսերի 100 տոկոսը փոխանցվել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարությանը, հայտնում է ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս համայնքում 1965թ. հիմնվեց ռադիոհեռարձակման նոր կայան։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ռադիոհեռարձակման նոր կայանին շնորհվել է հատուկ նշանակության պետական ձեռնարկության կարգավիճակ։ 2008-ից ընկերությունը հայտնվել է մասնավորեցման ենթակա պետական գույքի ցանկում, սակայն գնորդ չլինելու պատճառով գույքը չէր օտարվում։
Միայն 2010-ին դեկտեմբերի 2-ի Կառավարության որոշմամբ «Ռադիո» ՓԲԸ-ն ուղղակի վաճառքի տեսքով մասնավորեցվել է «ԵվրոՊրեսս գրուպ» ՍՊԸ-ին։ Վաճառքի գինը կազմել է ավելի քան 587մլն ՀՀ դրամ։ Նորատուսի ռադիոկայանը 2013-ին «Եվրոպրեսս գրուպը» վաճառել է «Միջազգային ռադիոցանց» ՓԲԸ-ին։
Այսօր կառավարության որոշմամբ «Միջազգային ռադիոցանց» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները վերապահվեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը:
«Միջազգային ռադիոցանց» ՓԲԸ-ն սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող միջոցներով և ընկերության տեխնիկական անձնակազմի ջանքերով տրամադրում է ռադիոհեռարձակման կարճ և միջին երկարությունների ալիքի հեռահաղորդակցության ծառայություններ: Ընկերության կողմից առաջարկվող հեռակապի հաղորդական ծառայությունների աշխարհագրական տարածքներն են՝
- ՀՀ և ողջ Անդրկովկասյան տարածաշրջանը
- Հյուսիսային Կովկասը, ՌԴ հարավային շրջանները
- Ամբողջ Եվրոպան
- Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրները, Փոքր Ասիան, Լատինական Ամերիկան, Աֆրիկան, Հնդկաստանը, Հարավարևելյան Ասիան, Չինաստանը, Կորեան»։

100 percent of the shares of "International Radio Network" were transferred to the RA Ministry of HTI
HTI Minister Mkhitar Hayrapetyan reports that the RA Ministry of HTI has received 100 percent of Noratus "International Radio Network" shares.
"In the Noratus community of the Gegharkunik region in 1965, a new radio broadcasting station was established. After the collapse of the Soviet Union, the new radio broadcasting station was granted the status of a unique purpose state enterprise. Since 2008, the company has appeared in the list of state property to be privatized, but the property was not expropriated due to the lack of a buyer.
Only in 2010, by the government's decision of December 2, was Radio CJSC privatized as a direct sale to EuroPress Group LLC. The sale price was more than AMD 587 million. 2013 Europress Group sold Noratus radio station to International Radio Network CJSC.
Today, the government assigned the RA Ministry of High-Tech Industries the authority to manage 100 percent of the shares of the "International Radio Network" closed joint.
"International Radio Network" CJSC provides short- and medium-wave telecommunication services through its means and the efforts of the company's technical staff. The geographical areas of telecommunication services offered by the company are:
- RA and the entire Transcaucasian region
- The North Caucasus, the southern regions of the Russian Federation
- All of Europe
- The countries of the Near and Middle East, Asia Minor, Latin America, Africa, India, Southeast Asia, China, and Korea.