2024թ. տարեվերջին ավիաաղետ տեղի ունեցավ Ղազախստանում․ վթարի ենթարկվեց ադրբեջանական ինքնաթիռը, որ Բաքվից թռչում էր Գրոզնի։ Եղան տասնյակ զոհեր։ Աղետի պատճառների մասին տարբեր վարկածներ են շրջանառվում։
Մինչ այդ, Radar Armenia-ն ներկայացնում է անցած տարվա ընթացքում տեղի ունեցած մեծ ավիաաղետները։
А-50 օդանավ (14 հունվարի 2024)
2024թ․ հունվարի 14-ին Ազովի ծովի տարածքում խոցվեց ռուսական А-50 հետախուզական օդանավը։ Այս պատահարը դարձավ Ռուսաստանի ավիացիայի ամենամեծ կորուստը Ուկրաինայի հետ պատերազմի ընթացքում։
Boeing-777-ի վթար Մյանմայում (21 մայիս 2024)
2024թ․ մայիսի 21-ին Singapore Airlines ընկերության Boeing 777-321ER ինքնաթիռը Մյանմայի տարածքում բախվեց ուժեղ տուրուբուլենտության։ Պատահարի արդյունքում մեկ մարդ զոհվեց, 104-ը՝ վիրավորվեցին։ Օդանավը անհատական վայրէջք կատարեց Բանգկոկում։
Bell-212 ուղղաթիռի վթար Իրանում (19 մայիս 2024)
2024 թվականի մայիսի 19-ին Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիին և կառավարության այլ անդամներին փոխադրող Bell-212 ուղղաթիռը կործանվեց Իրան-Ադրբեջան սահմանին։ Ուղղաթիռի ողջ անձնակազմն, այդ թվում՝ նախագահն ու ԱԳ նախարարը, զոհվեցին։ Ավիավթարի պատճառը մառախուղն էր։
Dornier-228 ինքնառիթի կործանում Մալավիում (10 հունիս 2024)
2024թ․ հունիսի 10-ին Մալավիի զինված ուժերի Dornier-228 ինքնաթիռը կործանվեց վատ տեսանելիության պատճառով։ Բոլոր ուղևորները, այդ թվում՝ երկրի փոխնախագահ Սաուլոս Չիլիման, զոհվեցին։
CRJ-200 ինքնաթիռի կործանում Կատմանդուում (24 հուլիս 2024)
2024թ․ հուլիսի 24-ին Սաուրյա Էյրլայնս ընկերության CRJ-200 ինքնաթիռը կործանվեց Կատմանդուի օդանավակայանի մոտակայքում։ Բորտում եղած 19 անձից միայն օդաչուն ողջ մնաց։
ATR-72-ի կործանում Սան Պաուլուի մոտ (9 օգոստոսի 2024)
2024 թվականի օգոստոսի 9-ին ATR 72-212A ինքնաթիռը, որը կատարում էր ներքին թռիչք Կասկավելի և Սան Պաուլու միջև, կորցրեց կառավարումը և ընկավ. ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 62 հոգին զոհվեցին։
Boeing-737-ի կործանում Վիլնյուսում (25 նոյեմբեր 2024)
2024 թվականի նոյեմբերի 25-ին Boeing 737-476SF ինքնաթիռը, որը բեռնափոխադրում էր անում Լայպցիգից Վիլնյուս, կործանվեց՝ ընկնելով անմիջապես վայրէջքի ընթացքում։ Բորտում գտնվող անձնակազմից մեկ հոգի զոհվեց, երեքը վիրավորվեցին։
Boeing-787-ի վթար Տասմանյան ծովի վրա (11 մարտի 2024)
2024 թվականի մարտի 11-ին LATAM Chile ընկերության Boeing 787 ինքնաթիռը երկու ժամ թռիչքից հետո կործանվեց Տասմանյան ծովի մոտ։ 272 անձից 50-ը տուժեցին, բայց զոհեր չեղան։
Իլ-76–ի կործանում Դարվուրում (21 հոկտեմբերի 2024)
2024 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Սուդանի Դարվուր շրջանում կործանվեց Իլ-76Տ բեռնատար ինքնաթիռը։ Օդանավում եղած 5 հոգին զոհվեցին։
Embraer ERJ-190AR–ի կործանում Ղազախստանում (29 դեկտեմբերի 2024)
2024 թվականի մայիսի 29-ին ադրբեջանական Embraer ERJ-190AR ինքնաթիռը վթարի ենթարկվեց։ 62 ուղևորից և անձնակազմի 5 անդամից 32-ը ողջ մնացին։

At the end of 2024, a plane crash happened in Kazakhstan. The Azerbaijani plane flying from Baku to Grozny crashed. There were dozens of victims. There are various hypotheses about the causes of the disaster.
Until then, Radar Armenia has presented the major plane crashes of the past year.
A-50 aircraft (January 14, 2024)
On January 14, 2024, a Russian A-50 reconnaissance aircraft was shot down in the Sea of Azov. This accident became the most significant loss of Russian aviation during the war with Ukraine.
Boeing-777 crash in Myanmar (May 21, 2024)
On May 21, 2024, the Singapore Airlines Boeing 777-321ER encountered strong turbulence in the territory of Myanmar. As a result of the accident, one person was killed, and 104 were injured. The plane made a private landing in Bangkok.
Bell-212 helicopter crash in Iran (May 19, 2024)
On May 19, 2024, the Bell-212 helicopter carrying Iranian President Ibrahim Raisi and other members of the government crashed on the Iran-Azerbaijani border. The entire crew of the aircraft, including the president and the foreign minister, were killed. The cause of the plane crash was fog.
Dornier-228 crash in Malawi (June 10, 2024)
On June 10, 2024, a Dornier-228 aircraft of the Armed Forces of Malawi crashed due to poor visibility. All passengers, including the country's vice president, Saulos Chilima, died.
CRJ-200 crash in Kathmandu (July 24, 2024)
On July 24, 2024, the CRJ-200 plane of Saurya Airlines crashed near Kathmandu airport. Of the 19 people on board, only the pilot survived.
Crash of ATR-72 near Sao Paulo (August 9, 2024)
On August 9, 2024, an ATR 72-212A on a domestic flight between Cascavel and São Paulo lost control and crashed. All 62 people on board died.
Crash of Boeing-737 in Vilnius (November 25, 2024)
On November 25, 2024, a Boeing 737-476SF cargo plane from Leipzig to Vilnius crashed after landing. One person from the crew on board was killed, and three were injured.
Boeing-787 crash over the Tasman Sea (March 11, 2024)
On March 11, 2024, the Boeing 787 of the LATAM Chile company crashed near the Tasman Sea after two hours of flight. 50 out of 272 people were injured, but there were no casualties.
Destruction of Il-76 in Darvur (October 21, 2024)
On October 21, 2024, the Il-76T cargo plane crashed in the Darfur region of Sudan. Five people on the plane died.
Crash of Embraer ERJ-190AR in Kazakhstan (May 29, 2024)
On May 29, 2024, the Azerbaijani Embraer ERJ-190AR plane crashed. Of the 62 passengers and five crew members, 32 survived.