Սուրբ Ծննդյան գիշերը երկրի վրայով կթռչի 2024 XN1 աստերոիդը
Սուրբ Ծննդյան գիշերը՝ դեկտեմբերի 24-ին, Երկրի վրայով կթռչի 2024 XN1 աստերոիդը՝ 10 հարկանի շենքի չափսով։
Աստերոիդը կթռչի մեր մոլորակից 7,2 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա։ Այն կշարժվի ժամում 23,726 կիլոմետր արագությամբ, սա աստղագիտական ​​մասշտաբով մոտ է, սակայն փորձագետները հավաստիացնում են, որ բախումն անհնար է:
Աստերոիդը նկատվել է դեկտեմբերի 12-ին, NASA-ի և Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) մոլորակների պաշտպանության համակարգերի կողմից
Թեև աստերոիդը կմոտենա Երկրին Լուսնից տասնութապատիկ հեռավորության վրա, այն լիովին անվտանգ անցում է: Տիեզերական քարի տրամագիծը 29-70 մետր ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում մոլորակի համար: Ըստ ESA-ի և NASA-ի հաշվարկների՝ այս աստերոիդը Երկրի հետ բախվելու հնարավորություն չունի և նույնիսկ վտանգավոր օբյեկտների ցանկում չէ։
Աստերոիդը տեսանելի չի լինի սիրողական աստղագետներին։
2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ին 2013YB փոքր տիեզերական ժայռը Երկրին բախվելու շատ քիչ հավանականություն ունի: 3 մետրից պակաս տրամագծով այս առարկան, ամենայն հավանականությամբ, կվառվի մթնոլորտում՝ թողնելով միայն վառ հրե գնդակ: Բախման հավանականությունը գնահատվում է 1/52356:
Նույն օրը, բայց մյուս կողմից, մինչև 70 մետր տրամագծով 2021 BA2 աստերոիդը կթռչի Երկրի վերևում՝ 2,75 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա։ Չնայած մոտիկությանը, դրա անցումը նույնպես վտանգ չի ներկայացնում մոլորակի համար։

Asteroid 2024 XN1 will fly by on Christmas Eve
Levon Azizyan, director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring, writes on his Facebook page:
Asteroid 2024 XN1, the size of a 10-story building, will fly past Earth on Christmas Eve, December 24.
The asteroid will fly 7.2 million kilometers from our planet. It will move at 23,726 kilometers per hour, close to the astronomical scale, but experts assure that a collision is impossible.
NASA and the European Space Agency's (ESA) Planetary Defense Systems spotted the asteroid on December 12.
Although the asteroid will approach the Earth at a distance of eighteen times, it is an entirely safe passage. The diameter of the space rock does not pose any danger to the planet. According to the ESA and NASA calculations, this asteroid cannot collide with the Earth and is not on the object list.
The asteroid will not be visible to amateur astronomers.
The small space rock 2013YB has a very low chance of hitting Earth on December 23. Less than 3 meters in diameter, this object will most likely burn up in the atmosphere, leaving only a bright fireball.
On the same day, but from the other side, the asteroid 2021 BA2, with a diameter of up to 70 meters, will fly above the Earth at a distance of 2.75 million kilometers. Despite its proximity, its passage also poses no threat to the planet.