Հայ-հունական պաշտպանական խորհրդակցություններ Աթենքում
Դեկտեմբերի 19-ին Աթենքում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ու Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից մասնակցել է պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ 2024 թվականին կատարված աշխատանքները և 2025 թվականի անելիքները։
Կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը թե ծավալային, թե բովանդակային առումով զգալի առաջընթաց է գրանցել և ընդգրկել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, որոնք առավել երկարաժամկետ, համակարգային աշխատանք են պահանջում։
Քննարկվել են նաև պաշտպանության ոլորտում նոր մոտեցումների և չափորոշիչների ներդրման հարցերը։ Լևոն Այվազյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման գործընթացը և կարևորել Հունաստանի ու Կիպրոսի գործընկերների ներդրումը հատկապես ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորատեսակների պատրաստության, ռազմական կրթության, վարժանքների և զորավարժությունների, փորձի փոխանակման, խորհրդատվական աջակցության ու այլ ուղղություններով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումներին։
Կողմերը կարևորել են պաշտպանական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացումը։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագրերը, որոնք ընդգրկում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ զինված ուժերի կենսագործունեության բազմաթիվ ոլորտներում։

Armenian-Greek defense consultations in Athens
On December 19, Armenia-Greece bilateral and Armenia-Greece-Cyprus trilateral defense consultations were held in Athens, in which the delegation led by the head of the Department of Defense Policy and International Cooperation, Levon Ayvazyan from the RA Ministry of Defense, participated.
During the consultations, the works carried out in the direction of defense cooperation in 2024 and the tasks to be done in 2025 were discussed.
The parties noted that the cooperation had made significant progress in volume and content and included important directions requiring more long-term, systematic work.
Issues of introducing new approaches and standards in defense were also discussed. Levon Ayvazyan presented to his colleagues the process of transformation of the RA army and emphasized the contribution of Greek and Cypriot partners, especially in the preparation of various types of military forces of the RA armed forces, military education, exercises, exchange of experience, consulting support, and other directions.
Reference was also made to the latest regional and international military-political developments.
The parties emphasized the regular holding of defense consultations.
At the end of the consultations, the Armenia-Greece bilateral and Armenia-Greece-Cyprus trilateral defense cooperation plans for 2025 were signed. These plans include dozens of measures in many spheres of the armed forces' lives.