Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իրանում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերվող հարգանքը
Դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Ռեզա Սալեհի Ամիրիի հետ, ով Հայաստանում է գտնվում Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը միտված քայլերը՝ ներառյալ մշակույթի, հանրային դիվանագիտության և զբոսաշրջության ոլորտներում: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իրանում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ցուցաբերվող հարգանքը՝ ընդգծելով, որ դա երկու ժողովուրդների միջև հազարամյակների պատմություն ունեցող ամուր կապի դրսևորումներից մեկն է:
Արարատ Միրզոյանը և Ռեզա Սալեհի Ամիրին մտքեր են փոխանակել մշակութային ժառանգության պահպանման, արվեստի ոլորտում փոխգործակցությունն ու մարդկանց, մասնագետների միջև շփումները խթանող նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման տարբեր գաղափարների շուրջ: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի հարթակի միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունների լավագույնս իրացման կարևորությունը:
Հայաստանի և Իրանի նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների, առկա մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շուրջ:

18 декабря министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Резой Салехи Амири, находящимся в Армении для участия в 8-й министерской встрече Форума Древних цивилизаций.
Собеседники обсудили шаги по непрерывному развитию двусторонних отношений между Арменией и Ираном, в том числе в сфере культуры, общественной дипломатии и туризма. Министр Мирзоян высоко оценил уважение, проявленное к армянскому культурному наследию в Иране, подчеркнув, что оно является одним из проявлений прочной связи между двумя народами с тысячелетней историей.
Арарат Мирзоян и Реза Салеи Амири обменялись идеями по сохранению культурного наследия, реализации новых инициатив, способствующих взаимодействию и контактам между людьми и профессионалами.
Министры Армении и Ирана также обменялись идеями о региональном развитии, существующих проблемах и усилиях по их преодолению.