Քննարկել են մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հարցեր
Դեկտեմբերի 11-ին Երևանում կայացել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության գործառնական փուլի շրջանակում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպում՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յոհաննես Լուխների գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում վճռորոշ նշանակություն ունեցող, այն է՝ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների և միգրացիայի կառավարման, շարժունակության և ապաստանի, կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև նախատեսված բարեփոխումների իրականացման հարցում ԵՄ-ի հետագա աջակցությանը։
Կողմերը հաստատել են, որ գործընթացը բովանդակային է և չկա այն ավարտելու մեխանիկական վերջնաժամկետ։ Բարձրաստիճան պաշտոնյաները համաձայնել են, որ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում հաջորդ քայլերը կլինեն 2025 թվականին երկու պաշտոնական առաքելությունները, որոնց շրջանակում ԵՄ կառույցների համապատասխան փորձագետները կիրականացնեն առկա խնդիրների վերլուծություն։
Նշված առաքելությունները կնպաստեն համապատասխան հենանիշների ցանկի սահմանմանը, ինչն անհրաժեշտ է հեռանկարում ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հասնելու համար։
ՆԳ նախարարը շեշտել է, որ ՀՀ-ն վիզաների ազատականացման գործընթացի մշակվելիք գործողությունների ծրագիրը դիտում է որպես միգրացիայի, շարժունակության և հանրային անվտանգության ոլորտների զարգացման ռազմավարական ճանապարհային քարտեզ։
Յոհաննես Լուխները շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել ինտենսիվ աշխատելու պատրաստակամությունը։

Issues of visa liberalization were discussed
On December 11, a meeting of high-ranking officials was held in Yerevan within the operational phase of the dialogue on the liberalization of RA-EU visas, led by RA Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and Deputy Director General of Migration and Home Affairs of the European Commission Johannes Luchner.
During the meeting, the reforms implemented in document security, border and migration management, mobility, and asylum, the fight against corruption and organized crime, and the protection of fundamental human rights, which are crucial in visa liberalization, were discussed. The EU was also mentioned for further support in implementing the planned reforms.
The parties confirmed that the process is substantive and that there is no mechanical deadline for completing it. High-ranking officials agreed that the next steps in the visa liberalization process will be the two official missions in 2025, within the framework of which relevant experts from the EU structures will analyze existing problems.
The mentioned missions will contribute to defining the list of relevant benchmarks necessary to achieve the liberalization of EU visas for RA citizens in the future.
The Minister of Internal Affairs stressed that RA considers the plan of action for visa liberalization a strategic road map for the development of migration, mobility, and public security.