ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական քոլեջի պետի հետ քննարկվել են համագործակցության հեռանկարները
Դեկտեմբերի 10-11-ը Հայաստան են այցելել ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական քոլեջի 145-րդ ավագ դասընթացի ուսանողները` կրթօջախի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մաքս Արթուր Նիլսենի գլխավորությամբ։
Պաշտպանական քոլեջի պետին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը։  Քննարկվել են ռազմական կրթության բնագավառում համագործակցության հնարավորությունները և հեռանկարները։
ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ ՊՆ, ԱԳՆ և ԱԽ գրասենյակի ներկայացուցիչները ավագ դասընթացի ուսանողներին ներկայացրել են Հայաստանի պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտների վերաբերյալ բանախոսություններ։
Դեկտեմբերի 11-ին պաշտպանական քոլեջի պետ Մաքս Արթուր Նիլսենը հյուրընկալվել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում, որտեղ ներկայացվել են կրթօջախի գործունեությունն ու իրականացվող ծրագրերը։ Հանդիպման արդյունքներով նախանշվել են նաև ռազմակրթական երկու հաստատությունների միջև համագործակցության հեռանկարները։

Prospects of cooperation were discussed with the head of the NATO Defense College.
On December 10-11, the students of the 145th senior course of the NATO Defense College visited Armenia under the leadership of Lieutenant General Max Arthur Nielsen, the head of the educational institution.
The head of the Defense College was received by the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, Chief of the Armed Forces General Staff, Lieutenant General Edward Asryan. They discussed the possibilities and perspectives of cooperation in military education.
In the Ministry of Defense's administrative complex, the RA Ministry of Defence, Foreign Ministry, and Supreme Council of the Republic of Armenia gave lectures to the senior course students on Armenia's defense and security spheres.
On December 11, the head of the defense college, Max Arthur Nielsen, was hosted at the National Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. There, the educational institution's activities and implemented programs were presented. As a result of the meeting, the perspectives of cooperation between the two military-educational institutions were outlined.